Champions League: Πάρτι πρόκρισης για τη Μπενφίκα

Πανηγυρικά στα προημιτελικά του Champions League η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και διέλυσε με 5-1 την Κλαμπ Μπριζ στο Ντα Λουζ.

Οι «αετοί» έχοντας στις αποσκευές τους το υπέρ τους 2-0 από το Βέλγιο, έστησαν πάρτι και στη Λισαβόνα και πήραν θριαμβευτικά την πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League.

Ο αγώνας είχε τελειώσει ουσιαστικά από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι Πορτογάλοι πέτυχαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (γκολ και ασίστ από τον Γκονσάλο Ράμος), ενώ ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ με το τέταρτο του γκολ σε ισάριθμα ματς που αγωνίστηκε στη διοργάνωση.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκονσάλο Ράμος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των «Λουζιτανών», ενώ λίγο αργότερα ο Ζοάο Μάριο με το πέναλτι που εκτέλεσε κατάφερε να σκοράρει και στα πέντε τελευταία ματς της ομάδας του στο Champions League, πιάνοντας την αντίστοιχη επίδοση του σπουδαίου Εουσέμπιο, ο οποίος μετρούσε 5 σερί ματς με γκολ από τον Μάιο του 1963 μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1964.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Νέρες στο 78ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε η Μπριζ ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής» με το φοβερό αριστερό βολέ του Μέιγερ στο 87΄.