Champions League: Στους “8” η Τσέλσι

Προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Τσέλσι νικώντας την Ντόρτμουντ.

H Τσέλσι πανηγύρισε την 11η πρόκριση στην 17η παρουσία της σε φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Τους «Λονδρέζους» δεν εμπόδισε η ήττα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», από την Ντόρτμουντ καθως στο «Στάμφορντ Μπριτζ» τους νίκησε με 1-0.

Στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν γρήγορος αλλά οι «μπλε» είχαν πολύ δύσκολο απέναντι στους Γερμανούς. Στο 2’ ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε να  νικήσει τον Μέγερ ενώ υποδείχθηκε και σε θέση οφσάιντ.

Στο 6’ ο Φέλιξ έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Μέγερ έδιωξε σε κόρνερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τσέλσι πίεζε στο 8’ ο  Χάβερτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.  Στο 17΄η Ντόρτμουντ ο Κέπα έκανε εντυπωσιακή στην εκτέλεση φάουλ του Ρόις.

Η ομάδα του Πότερ σφυροκοπούσε τον Μέγερ, στο 28’ ο Χάβερτς αστόχησε. Στο 33’ ο Κόβασιτς σούταρε αλλά η μπάλα βγήκε αουτ. Στο 44’ο Στέρλινγκ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη ο ρυθμός ήταν ίδιος με τον πρώτο μέρος . Ο Χάβερτς  εκτέλεσε δύο φορές το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 49΄ (χέρι του Βολφ), καθώς την πρώτη σημάδεψε το δοκάρι. Ο Μακέλι, όμως, διέταξε επανάληψη καθώς πριν εκτελέσει ο μέσος της Τσέλσι είχαν μπει στην περιοχή συμπαίκτες και αντίπαλοι.

Τη δεύτερη φορά ήταν εύστοχος και με το γκολ αυτό οι Λονδρέζοι πήραν την πρόκριση, παρά την προσπάθεια των Βεστφαλών για τη μείωση του σκορ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Τσέλσι (Πότερ): Κέπα – Φοφανά, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια – Τζέιμς, Κόβατσιτς (83’ Λόφτους-Τσικ), Έντσο Φερνάντες, Τσίλγουελ – Στέρλινγκ (83’ Πούλισικ), Χάβερτς, Ζοάο Φέλιξ (67’ Γκάλαχερ).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Μέγερ – Βολφ, Σίλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο – Τσαν – Μπραντ (5′ Ρέινα), Μπέλιγχαμ, Οζκάν (64’ Γκίτενς), Ρόις – Αλέ (77’ Μάλεν).