Champions League: Πήρε το «πάνω χέρι» η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε την Ντόρτμουντ αλλά είναι ανοικτή υπόθεση πρόκριση ενόψει της ρεβάνς της Τρίτης (16/4).

Στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Champions League,η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 επί της Ντόρτμουντ στο «Μετροπολιτάνο».

Οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν αρκετά δυναμικά και προηγήθηκαν στο 4’ με τον Ντε Πολ. Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμεόνε απείλησε στο 7’ με τον Βίτσελ. Λίγα λεπτά αργότερα (13’) ο  Λίνο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κόμπελ.

Με την συμπλήρωση 30’ οι Γερμανοί σιγά-σιγά προσπαθούσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα, έχοντας ευκαιρία με τον Σάντσο. Όμως οι Ισπανοί στο 32′ σημείωσαν το 2-0 με τον Λίνο έπειτα από την πάσα του Γκριεζμάν.

Μετά το γκολ οι «Βεστφαλοί» απείλησαν με τους  Αντεγέμι (35′), Μάατσεν (43′) και Σάντσο (45’+1′).

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ ανέβασε την απόδοση της παίζοντας τα όλα για όλα. Στο 81’ ο Αλέ μπόρεσε να νικήσει τον Όμπλακ κάνοντας το 2-1. Οκτώ λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ είχε δοκάρι με τον Γκίντενς. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το σύνολο του Έντιν Τέρζιτς είχαν και δεύτερο δοκάρι σε δυνατή κεφαλιά του Μπραντ, με τον Όμπλακ να στέκεται για δεύτερη φορά τυχερός.

Σκορ που δίνει στους Ισπανούς τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ημιτελικούς του Champions League, ενόψει της ρεβάνς της προσεχούς Τρίτης (16/04) στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Βίτσελ (90′ Σάβιτς), Χιμένες, Αθπιλικουέτα – Μολίνα (90′ Σαούλ), Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ (80′ Κορέα), Λίνο (90′ Ρικέλμε) – Μοράτα (64′ Μπάριος), Γκριεζμάν.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ – Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν – Ζάμπιτσερ (84′ Ρόις), Εμρέ Τσαν (84′ Οζκάν) – Σάντσο (53′ Γιορέντε), Ενμέτσα (46′ Μπραντ), Αντεγέμι (73′ Μπάινο-Γκίτενς) – Φούλκρουγκ.