Eurocup γυναικών: Θρίαμβος για τους Λόντον Λάιονς και τη Στέλλα Καλτσίδου

Οι Λόντον Λάιονς της Στέλλας Καλτσίδου πήραν την νίκη με +8 πόντους από την Μπεσίκτας στο δεύτερο τελικό του Eurocup γυναικών και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Οι Λόντον Λάιονς νίκησαν με 81-70 την Μπεσίκτας στο δεύτερο τελικό του Eurocup γυναικών ανατρέποντας το σκορ της ήττας τους στον πρώτο τελικό και κατέκτησαν το τρόπαιο. Τεράστια επιτυχία και για την Στέλλα Καλτσίδου η οποία οδήγησε τις Βρετανίδες στην κορυφή καθώς η Ελληνίδα προπονήτρια έγινε η πρώτη γυναίκα που ως Head Coach κατάκτα Ευρωπαϊκό τίτλο.

Η Κάρλι Σάμουελσον (19 πόντοι, 7/9 δίποντα, 5/5 βολές), η πρώην σέντερ του Ολυμπιακού Μέγκαν Γκούσταφσον (18 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και η Τέμι Φαγκμπένλε (17 πόντοι, 7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) έκαναν τη δουλειά και με το παραπάνω, με την ομάδα του Λονδίνου να παίρνει με 21-15 την τέταρτη περίοδο και να πετυχαίνει την ανατροπή.

Ασίστ της Γκούσταφσον και τρίποντο της Πέντι (76-68), τρίποντο τους Γουίντερμπερν (79-70) και βολές της Γκούσταφσον (81-70) έκριναν τον αγώνα, με τη Μπεσίκτας να έχει στο τέλος άστοχα σουτ, λάθη και φάουλ που της στέρησαν το τρόπαιο.

Με την επιτυχία αυτή η Καλτσίδου μπήκε σε ένα πολύ κλειστό κλάμπ Ελλήνων προπονητών που έχουν κατάκτησει Ευρωπαϊκούς τίτλους. Σε αυτή τη λίστα ανήκουν οι Σούλης Μαρκόπουλος(Κόρατς 1994 με τον ΠΑΟΚ), Βαγγέλης Αλεξανδρής(Κύπελλο Σαπόρτα 2001 με το Μαρούσι και Eurocup challenge 2003 με τον Άρη), Τζώρτζης Δικαιουλάκος(2010 Eurocup γυναικών με τον Αθηναϊκό) και Δημήτρης Ιτούδης(2016 και 2019 Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ).