Champions League: Πρόκριση για την Ατλέτικο Μαδρίτης με ήρωα τον Όμπλακ

Με πρωταγωνιστή τον Όμπλακ που έπιασε τρία πέναλτι, η Ατλέτικο Μαδρίτης προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League

Στο Μετροπολιτάνο, η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξένησε την Ίντερ και πήρε την πρόκριση για τους “8”, καθώς νίκησε τους “νερατζούρι” με 2-1, ισοφαρίζοντας το μεταξύ τους σκορ και στην διαδικασία των πέναλτι με τον Όμπλακ να αποκρούει τρία να παίρνει την πρόκριση με τελικό σκορ 5-3.

O αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με τους Λίνο και Ντάμφρις να έχουν αμφότεροι από δύο καλές στιγμές στα πρώτα είκοσι λεπτά με τους Ζόμερ και Όμπλακ να δείχνουν τρομερά αντανακλαστικά. Με τον Ελβετό να κάνει το ίδιο και στην κεφαλιά του Μοράτα στο 28ο λεπτό.

Η Ίντερ βρήκε την στιγμή που έψαχνε στο 32′ με την συνεργασία του Μπαρέλα με τον Ντι Μάρκο και το άψογο πλασέ του τελευταίου για το 0-1. Τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ για την Ίντερ καθώς τρία λεπτά αργότερα σε φάση διαρκείας στην άμυνα των Ιταλών, ο Γκριεζμάν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Γάλλος λίγο έλειψε να φέρει μόνος του τούμπα το ματς, αλλά ο Ζόμερ του είπε “όχι” στο 52ο λεπτό.

Η Ίντερ έφτασε κοντά στο 1-2 αλλά η προσπάθειά του Τουράμ στο 76′ δεν βρήκε εστία όπως και αυτή του Ντεπάι στο 85′. Ο Ολλανδός πήρε το αίμα του πίσω στο 87′ και υποδεχόμενος την πάσα του Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ενώ οι Ροχιμπλάνκος λίγο έλειψαν να πάρουν την πρόκριση από την κανονική διάρκεια με τον Ρικέλμε να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 90+3′ για το 3-1.

Στην παράταση και οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή, με τον Ντεπάι να ηττάται από τον Ζόμερ στο 97′ και την κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνεθ να φεύγει λίγο από την εστία του Όμπλακ στο 98′ και έτσι οδηγήθηκε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Γιαν Όμπλακ και με τρεις επεμβάσεις στα πέναλτι των Σάντσες, Κλάασεν και Λαουτάρο Μαρτίνεθ έδωσε την πρόκριση για στην Ατλέτικο.