Champions League: Στους «8» η Ντόρτμουντ

Προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Ντόρτμουντ, αποκλείοντας την Αϊντχόφεν

Για τη φάση των «16» του Champions League, η Ντόρτμουντ πέρασε στα προημιτελικά, νικώντας 2-0 επί της Αϊντχόφεν στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ.

Η Ντόρτμουντ απο ξεκίνημα πατούσε καλύτερα στο 2’ ο Μάατσεν σούταρε αλλά ο Μπενίτες έδιωξε εντυπωσιακά.

Η ομάδα του Τέρζιτς όσο περνούσαν τα λεπτά συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο 3’ άνοιξε το σκορ με δράστη τον Σάντσο. Στο 16’ οι Γερμανοί έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Μάλεν και Μπραντ ο Μπενίτες έσωσε την ομάδα του. Στο 27’ όταν ο Σάμπιτζερ πέρασε ωραία διαγώνια μπαλιά στον Μάλεν όμως ήταν άστοχος. Στο 34’ οι Ολλανδοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί με τον Ντεστ στο 27’ και στο 31’ ο Μπακαγιόκο ο Κόμπελ ήταν σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη η Αϊντχόφεν έγινε πιο επιθετική και στο 53’ ο Λοσανο σουταρε αλλά τρανταξε το κάθετο δοκάρι του Κόμπελ. Τρία λεπτά αργότερα (56’) οι ερυθρολευκοι απείλησαν με τον Μάουρο Τζούνιορ, η μπάλα βγήκε σε κόρνερ.

Στο 62’ ο Λοσάνο είδε την μπάλα να περνάει άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «βεστφαλοί» πίεζαν και στο 64’ ο Μπενίτες ήταν σε ετοιμότητα σε ευκαιρία του Μάλεν. H PSV προσπάθησε να γίνει πιο επικίνδυνη στο 68’ με τον  Μπακαγιόκο να χάνει την ευκαιρία. Λίγο αργότερα η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ πέρασε άουτ. Στο 71’  ο ίδιος παίκτης  σπατάλησε την ευκαιρία.

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 90΄+4 για να ισοφαρίσει για την PSV και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.  Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ.

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ.