Champions League: Πρόκριση η Ρεάλ Μαδρίτης με «υπογραφή» Μπενζεμά

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε επί της Παρί Σεν Ζερμέν

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την ανατροπή και με 3-1 προκρίθηκε επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο Μπερναμπέου, για τη φάση των «16» του Champions League.

Πρωταγωνιστής ο Μπενζεμά που σημείωσε χατ-τρικ (61′, 76′, 78′) και έδωσε την πρόκριση στους “8” στη “Βασίλισσα”. Για τους Γάλλους ο Εμπαμπέ στο 39′ είχε ανοίξει το σκορ.

O αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι πίεσε ψηλά και έψαξε το γρήγορο γκολ, αλλά η Παρί άντεξε και προσπάθησε με αντεπιθέσεις να χτυπήσει.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους Γάλλους και στο 13ο λεπτό ο Εμπαπέ από τα αριστερά, βρέθηκε απέναντι στον Κουρτουά, με τον Βέλγο τερματοφύλακα να αποκρούει το διαγώνιο σουτ.

Στο 24ο λεπτό η Ρεάλ απάντησε με τον Μπενζεμά, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ντοναρούμα να αποκρούσει ίσα-ίσα τη μπάλα και να τη διώξει σε κόρνερ.

Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Εμπαπέ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης του Μέντες.

Ότι δεν έγινε στο 34, πραγματοποιήθηκε στο 39′, μετά από αντεπίθεση, ο Νέιμαρ με έξοχη μπαλιά, βρήκε τον Εμπαπέ, ο οποίος πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ, νίκησε τον Κουρτούα, κάνοντας το 0-1.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, παρόλο που η ομάδα του Αντσελότι έψαξε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος, η “Βασίλισσα” πήρε μέτρα στο γήπεδο, καθώς χρειαζόταν δύο γκολ για να προκριθεί. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπάνε στην κόντρα, βρίσκοντας τον Εμπαπέ μπροστά. Στο 54′ λεπτό ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε πάλι, αλλά το γκολ πάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 61′ η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στην ισοφάριση, μετά το λάθος του Ντοναρούμα μέσα στην περιοχή, ο Βινίσιους από τα αριστερά, πάσαρε στον Μπενζεμά και με εύστοχο πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 72′ μετά από λάθος των αμυντικών της Παρί, η μπάλα πήγε στον Βινίσιους που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ντοναρούμα, αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω από το δοκάρι.

Στο 76ο λεπτό ο Μόντριτς τα έκανε όλα, μετά από ωραία προσπάθεια, σε αντεπίθεση έβγαλε με μπαλιά-τρύπα στον Βινίσιους, ο οποίος καθυστέρησε και ξαναέδωσε στον Κροάτη που με νέα κάθετη πάσα βρήκε τον Μπενζεμά και αυτός εκτέλεσε τον Ντοναρούμα, κάνοντας το 2-1.

Πριν σταματήσουν οι πανηγυρισμοί, η Ρεάλ έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 78′. Μετά από λάθος του Μαρκίνιος, “έστρωσε” στον Μπενζεμά, ο ο οποίος με συρτό σουτ, πέτυχε το 3-1 και έκανε χατ-τρικ, δίνοντας σκορ-πρόκρισης στους Μαδριλένους.

Κίτρινες: Νάτσο, Βινίσιους, Καρβαχάλ, Βάσκεθ – Παρέδες, Ντοναρούμα, Χακίμι, Κιμπέμπε

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (65′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Αλάμπα, Κρόος (58′ Καμαβινγκά), Μόντριτς, Βαλβέρδε, Ασένσιο (58′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Νούνο Μέντες, Ντανίλο (81′ Ντι Μαρία), Παρέδες (70′ Γκέγιε), Βεράτι, Εμπαπέ, Μέσι, Νεϊμάρ