Europa League: Διπλά για Φρανκφούρτη και Λυών

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Λυών νίκησαν σε Μπενίτο Βιγιαμαρίν και Ντραγκάο, αντίστοιχα και πήραν το πάνω χέρι για τις ρεβάνς.

Για την φάση των “16” του Europa League, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απέδρασε με 1-2 από την Ανδαλουσία κόντρα στη Μπέτις και η Λυών με 0-1 από την Πορτογαλία με αντίπαλο την Πόρτο.

Στην Ισπανία, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 1-2 της Μπέτις. Η ομάδα του Γκλάσνερ αιφνιδίασε την ομάδα της Σεβίλλης στο 14ο λεπτό με τον Κόστιτς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 30′ με τον Ναμπίλ Φεκίρ (1-1), αλλά δύο λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Καμάντα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φρανκφούρτη έχασε πέναλτι στο 52′ με τον Μπράβο να “ψαρεύει” τον Μπόρε και να κρατάει τη Μπέτις στο παιχνίδι της πρόκρισης. To 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Στο Ντραγκάο, η Πόρτο ηττήθηκε με 0-1 από τη Λυών. Οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το εκπληκτικό τελείωμα του Λούκας Πακετά στο 52ο λεπτό, ενώ η Πόρτο στο 95′ είδε να της ακυρώνεται γκολ με τον Εμπεμπά με την υπόδειξη του VAR για οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι έμεινε η νίκη για τους Γάλλους.