Champions League: Ροντρίγκο και Μπενζεμά έδωσαν την πρόκριση στην Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε με 2-3 στην παράταση από την Τσέλσι, όμως πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League, καθώς ηττήθηκε με 2-3 στην παράταση από την Τσέλσι που κρατούσε μέχρι το 80′ το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια της.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν για να τα παίξουν όλα για όλα και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-3, αλλά ο Ροντρίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, με τέρμα στο 80. Ο Μπενζεμά στο 96′ πέτυχε το 2-3 και έδωσε την πρόκριση για τη “Βασίλισσα”.

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο πρώτο μέρος, η Τσέλσι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αστείρευτο πρέσινγκ πίεσε την Ρεάλ και την έκλεισε στα καρέ της και βρήκε το τέρμα με τον Μάουντ που την έβαλε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Ρεάλ προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις κάτι το οποίο έγινε λιγοστές φορές .

Η Ρεάλ απείλησε πρώτη στο 11′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπενζεμά που έφυγε ψηλά.

Η Τσέλσι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15ο λεπτό με δράστη τον Μέισον Μάουντ. Ο Βέρνερ έστρωσε την μπάλα με τον μηρό στον Μάουντ, ο Άγγλος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κουρτουά.

Στο 23ο λεπτό, ο Μπενζεμά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους και έφυγε κόρνερ.

Στο 28ο λεπτό, ο Κόβασιτς δοκίμασε το σουτ χωρίς να βρει εστία όπως και ο Ρούντιγκερ από τα 35 μέτρα έξι λεπτά αργότερα.

Στο 52ο λεπτό, η Τσέλσι έφερε την πρόκριση στα ίσια. Ο Μάουντ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρούντιγκερ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 56′ ο Κροος εκτέλεσε φάουλ και ο Μεντί έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Κάι Χάβερτζ δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-3 αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 62ο λεπτό, η Τσέλσι είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Μάρκος Αλονσο. Ο Ισπανός με δεξί σουτ νίκησε τον Κουρτουά αλλά όπως αποφάνθηκε το VAR, ο αριστερός μπακ της Τσέλσι είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του για να κοντρολάρει την μπάλα.

Στο 66ο λεπτό, η Ρεάλ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μπενζεμά για να μειώσει το σκορ. Ο Γάλλος πήδηξε πιο ψηλά από όλους στην περιοχή μετά την σέντρα του Μεντί και έστειλε την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι της Τσέλσι.

Στο 75ο λεπτό, η Τσέλσι με τον Βέρνερ βρήκε το τέρμα που ολοκλήρωσε αυτή την απίστευτη ανατροπή. Ο Κόβασιτς βρήκε τον Βέρνερ στην περιοχή, ο Γερμανός έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ και έκανε το 0-3.

Στο 79′ ο Κουρτουά αρνήθηκε στον Χάβερτζ το 0-4, με τον Βέλγο να κάνει εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του μεσοεπιθετικού της Τσέλσι.

Στο επόμενο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε το γκολ της ισοφάρισης του σκορ με τον Ροντρίγκο. Ο Μόντριτς έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Βραζιλιάνο και αυτός με το εξωτερικό νίκησε τον Μεντί για το 1-3.

Στο 82′ ο Μόντριτς δοκίμασε το πόδι του και ο Μεντί έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πούλισιτς έκανε την προβολή από κοντά όμως δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και την Τσέλσι στα ημιτελικά και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 2-3 στο 96ο λεπτό με την κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά. Ο Καμαβινγκά πάσαρε στον Βινίσιους αυτός έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά εκεί που ο αμαρκάριστος σέντερ φορ της Βασίλισσας με κεφαλιά βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα.

Στο 103′ ο Καμαβινγκά έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο.

Στο 117ο λεπτό, ο Χάβερτζ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι. Ο Τζέιμς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γερμανός πήρε την κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από την εστία του Κουρτουά.

Στο 122′ ο Ζορζίνιο έγινε ο μοιραίος για την Τσέλσι. Ο Ιταλός έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, έκανε το σουτ, εστειλε την μπάλα άουτ και την Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μάντσεστερ Σίτι – Ατλέτικο Μαδρίτης.

Σκόρερ: 15′ Μάουντ, 52′ Ρούντιγκερ, 75′ Βέρνερ – 80′ Ροντρίγκο, 96′ Μπενζεμά

Κίτρινες: 38′ Μπενζεμά, 68′ Βαλβέρδε, 91′ Καμαβινγκά, 118′ Καρβαχάλ – 10′ Τζέιμς,102′ Ζιγιέχ, 109′ Χάβερτζ, 113′ Αθπιλικουέτα (εκτός γηπέδου)

Ρεάλ (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο(86′ Λούκας Βάσκεθ), Άλαμπα, Μεντί(78′ Μαρσέλο), Μόντριτς, Κασεμίρο(78′ Ροντρίγκο), Κρόος(72′ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους(115′ Θεμπάγιος)

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ(99′ Ζιγιέχ), Λόφτους-Τσικ(106′ Σαούλ), Κόβασιτς(106′ Ζορζίνιο), Μάουντ, Βέρνερ(83′ Πούλισιτς), Χάβερτς