Champions League: Πρόκριση για την Βιγιαρεάλ, στο καναβάτσο η Μπάγερν

Στους «4» η Βιγιαρεάλ, αποκλείστηκε η Μπάγερν Μονάχου.

Η Βιγιαρεάλ πήρε ιστορική πρόκριση για τα ημιτελικά αποκλείοντας την Μπάγερν, ο αγώνας έμεινε στο 1-1, αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε ως παρακαταθήκη το 0-1 του πρώτου ματς. Πλέον οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν την Μπενφίκα ή την Λίβερπουλ. Η Βιγιαρεάλ τελευταία φορά που βρέθηκε στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ήταν το 2006 κόντρα στην Άρσεναλ.

Το σύνολο του Έμερι απέδειξε στη ρεβάνς που έγινε στην “Αλιάνζ Αρένα” ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η εμφάνισή της στην Ισπανία απέναντι στους Βαυαρούς. Η χρυσή αλλαγή στο 84΄ Σάμουελ Τσουκουέζε, κατάφερε να σκοράρει στο 88΄ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Το ένατο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 5ο εντός έδρας ματς της Μπάγερν στο εφετινό Champions League δεν αρκούσε τελικά για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Πολωνός φορ  βρήκε όσο χώρο χρειαζόταν στο 52’ για να στείλει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Ρούλι. Το 1-0 έμεινε μέχρι το 88΄, αλλά ο Τσουκουέζε είχε άλλη άποψη για το ποιος θα πανηγυρίσει στην Γερμανία.