Champions League: Στα ημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης

Με πρωταγωνιστή τον Λούνιν, η Ρεάλ Μαδρίτης απέκλεισε τη Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχτηκε ακόμα μια φορά πολύ σκληρή για να πεθάνει και παρά το σφυροκόπημα της Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στο 1-1 με τους Σίτιζενς και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-3 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

H “Βασίλισσα” λύγισε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και στους “4” θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου, που απέκλεισε την Άρσεναλ (1-0)

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και στο 10ο λεπτό είχε σημαντική στιγμή με το σουτ του Καμαβινγκά που εξουδετέρωσε ο Έντερσον κάτι που δεν μπορούσε να κάνει δύο λεπτά αργότερα.

Ο Βινίσιους γύρισε τη μπάλα στα σημείο του πέναλτι και ο Ροντρίγκο με διπλή προσπάθεια έβαλε σε θέση οδηγού την Ρεάλ.

Στην συνέχεια, η Μάντσεστερ Σίτι έκλεισε στα καρέ της την Ρεάλ χαρακτηριστικές είναι οι 34 τελικές που είχαν οι “Μπλε” του Μάντσεστερ. Η Σίτι ανέβασε άμεσα την πίεση της και στο 17′ ο Χάαλαντ είχε δοκάρι με κεφαλιά και γενικά οι παίκτες της Σίτι δοκίμαζαν τα αντανακλαστικά του Λούνιν που ήταν σε εξαιρετική ήμερα, με τον Ουκρανό να διώχνει με καλές αποκρούσεις τα σουτ του Ντε Μπρούινε.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, αλλά η Σίτι κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης στο 76ο λεπτό. Ο Ντοκού γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή, ο Ρούντιγκερ δεν μπόρεσε να διώξει καλά, αυτή στρώθηκε στον Ντε Μπρούινε που έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Βέλγος σούπερ σταρ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα δύο φορές από πλεονεκτικές θέσεις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση είχε μια καλή στιγμή με τον Ρούντιγκερ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα πέναλτι, η Ρεάλ εκτέλεσε πρώτη με τον Μόντριτς να αστοχεί αλλά όλοι οι υπόλοιποι ήταν εύστοχοι. Από πλευράς Σίτι, οι Μπερνάρντο Σίλβα και Κόβασιτς νικήθηκαν από τον Λούνιν και η Βασίλισσα πήρε την πρόκριση.