Ολυμπιακός: Για την πρόκριση στην Κωνσταντινούπολη

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa Conference League θέλει να πάρει ο Ολυμπιακός κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Φενέρμπαχτσε στο “Σουκρού Σαράτσογλου” (18/4, 22.00), για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Europa Conference League.

Οι “ερυθρόλευκοι” θέλουν να υπερασπιστούν τη νίκη τους με 3-2 από τον πρώτο αγώνα στο “Γ. Καραϊσκάκης” και με ένα θετικό αποτέλεσμα να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Για να το πετύχουν αυτό, θέλουν… να μην χάσουν. Με νίκη τους ή ισοπαλία παίρνουν την πρόκριση, εάν ηττηθούν με ένα γκολ διαφορά, τότε ο αγώνας οδηγείται στην παράταση, ωστόσο σε άλλη περίπτωση περνούν οι Τούρκοι.

Φυσικά, έχουν με το μέρος τους την προϊστορία, με το υπέρ τους 0-3 προ 2,5 ετών στο ίδιο γήπεδο απέναντι στη Φενέρ.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ θα έχει στη διάθεσή του τον Ντανιέλ Ποντένσε που εξέτισε την ποινή του, ωστόσο δεν θα είναι διαθέσιμος ο Παναγιώτης Ρέτσος που συμπλήρωσε κίτρινες. Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε και ο νεαρός στόπερ, Ισίδωρος Κουτσίδης.

Στο αγωνιστικό, ο Ισπανός αναμένεται να ξεκινήσει με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα, Τσικίνιο, Έσε, στο κέντρο, Φορτούνη, Ποντένσε, Γιόβετιτς μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Αναλυτικά η αποστολή: Παπαδούδης, Καρβάλιο, Κάρμο, Τσικίνιο, Ελ Κααμπί, Φορτούνης, Έσε, Όρτα, Ιμπόρα, Γιόβετιτς, Μασούρας, Ορτέγκα, Πασχαλάκης, Ποντένσε, Ρίτσαρντς, Ροντινέι, Τζολάκης, Ντόη, Ελ Αραμπί, Κίνι, Αλεξανδρόπουλος, Κουτσίδης.