Champions League: Στον τελικό με ανατροπή και “ήρωα” τον Χοσέλου η Ρεάλ Μαδρίτης

Στον τελικό με ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης, με πρωταγωνιστή τον Χοσέλου

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου μέσα σε τρία λεπτά και νίκησε με 2-1 στο Μπερναμπέου, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Champions League.

Η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα στο 68′ με τον Ντέιβις αλλά η μεγαλύτερή φανέλα την Ευρώπης μίλησε και στο 88′ και το 91′ με τον Χοσέλου να σκοράρει δις πήρε την νίκη και θα αντιμετωπίσει την Ντόρτμουντ στον τελικό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13ο λεπτό, ο Βινίσιους βρέθηκε στην περιοχή, σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια ο Νόιερ σταμάτησε τον Ροντρίγκο.

Στο 29′ ο Κέιν έπαιζε υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής με τον Λούνιν να εκτινάσσεται και να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Στο 40′ ο Νόιερ είπε όχι στο πλασέ του Βινίσιους αλλά και στο 60′ με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Παρά την υπεροχή της Ρεάλ, η Μπάγερν βρήκε το γκολ με τον Ντέιβις στο 68′. Ο Καναδός Μπακ μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έπιασε το τέλειο πλασέ νικώντας τον Λούνιν για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ακυρώθηκε σωστά τέρμα της Ρεάλ Μαδρίτης για φάουλ του Νάτσο πάνω στον Κίμιχ και έπειτα ήρθε η ώρα της Βασίλισσας.

Τα λεπτά παιρνούσαν υπέρ της Μπάγερν και κάτι οι διακοπές κάτι η μη αυτοσυγκέντρωση των παιχτών της Ρεάλ εδείχνε πως η Γερμανοί θα πήγαιναν στον τελικό.

Ωστόσο, ο Βινίσιους στο 88′ έκανε το σουτ, η μπάλα ζωντάψε από τα χέρια του Νόιερ και ο Χοσέλου που ήταν μπροστά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όμως, η Βασίλισσα δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε για να βρει το γκολ της νίκης και το βρήκε τον Χοσέλου. Στο 90′ ο Ντίας είχε μπει στην περιοχή και έκανε το σουτ που κόντραρε κερδίζοντας κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με την Μπάγερν να απομακρύνει αλλά όχι πολύ μακρυά και εκεί στην αναμπουμπούλα, ο Μεντί βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Χοσέλου που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και επανέλαβε ακόμα μία ανατροπή σε ημιτελικό στην τεράστια ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης.