Ολυμπιακός: Ραντεβού με την ιστορία

Ο Ολυμπιακός θέλει να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τον τελικό του Europa Conference League στον επαναληπτικό ημιτελικό με την Άστον Βίλα

Ραντεβού με την ιστορία έχει απόψε (9/5, 22:00) ο Ολυμπιακός, που υποδέχεται την Άστον Βίλα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»  για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Europa Conference League. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας ως «παρακαταθήκη» το 2-4 του πρώτου αγώνα, θέλουν το αποτέλεσμα που θα τους στείλει στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Συγκεκριμένα θέλουν νίκη, ισοπαλία ή ακόμα και ήττα με έως ένα γκολ διαφορά. Εάν ηττηθούν με δύο γκολ διαφορά ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση, ενώ σε κάθε άλλο αποτέλεσμα, η πρόκριση θα πάει στην πλευρά των Άγγλων.

Η ομάδα που θα περάσει, θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας στις 29 Μαΐου την Φιορεντίνα, που προκρίθηκε επί της Κλαμπ Μπριζ.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ από την επομένη κιόλας του μεγάλου διπλού στην Αγγλία, θέλησε να κρατήσει προσγειωμένους τους παίκτες του, μιας και το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν θα είναι.

Αυτό σημαίνει πως οι Πειραιώτες πρέπει να ξεχάσουν το 2-4 και να παίξουν για ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους δώσει την πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Βάσκος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Φρανσίσκο Ορτέγκα που αποχώρησε τραυματίας από το ματς του Μπέρμιγχαμ.

Έτσι, στο αγωνιστικό, αναμένεται να ξεκινήσουν ο Τζολάκης στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Κίνι στην άμυνα, Έσε, Τσικίνιο, Ιμπόρα στο κέντρο, Φορτούνης, Ποντένσε μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Ο Μεντιλόμπαρ δεν ανακοίνωσε επίσημα την αποστολή, ωστόσο σε αυτή έχει συμπεριληφθεί ο νεαρός αριστερός μπακ Απόστολος Αποστολόπουλος.