Champions League: Στους «16» η Γιουβέντους, από κοντά και η Τσέλσι

“Κλείδωσε” την πρόκριση στους «16» του Champions League η Γιουβέντους, από κοντά και η Τσέλσι

Για την 4η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League, η Τσέλσι πέρασε από τη Σουηδία επί της Μάλμε και η Γιουβέντους νίκησε στο Τορίνο τη Ζενίτ.

Γιουβέντους- Ζενίτ 4-2

Η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Ζενίτ στο Τορίνο και “κλείδωσε” την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Δύο τέρματα σημείωσε ο Ντιμπαλά (11′, πέναλτι στο 58′), ο Κιέζα (73′) και ο Μοράτα (82′). Για τους Ρώσους τα πέτυχαν ο Μπονούτσι με αυτογκόλ (26′) που είχε ισοφαρίσει προσωρινά και ο Αζμούν (90′).

Ο Αργεντινος ποδοσφαιριστής έφτασε τα 106 τέρματα με τη «Μεγάλη Κυρία» και προσπέρασε τον Πλατινί που είχε που είχε 104. Παράλληλα, προσπέρασε και τον Ιντσάγκι στον πίνακα των σκόρερ της «Γιούβε» στο Champions League (3ος πίσω από τους Ντελ Πιέρο και Τρεζεγκέ), φτάνοντας τα 18 γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Αλέγρκι έφτασε τους 12β, παραμένει στην κορυφή του ομίλου και την ακολουθεί με 9β η Τσέλσι. Πλέον οι “μπιανκονέρι” θέλουν να κρατήσουν την πρώτη θέση και θα παλέψουν με την λονδρέζικη ομάδα.

Μάλμε- Τσέλσι 0-1

Η Τσέλσι επιβλήθηκε με 0-1 της Μάλμε στο «Ελεντα Στάντιον», με τη σουηδική ομάδα να μένει και μαθηματικά εκτός διεκδίκησης μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων.

Πλέον θα προσπαθήσει στα δύο εναπομείναντα ματς να συνεχίσει στο Europa League. Σε αντίθεση με τους Λονδρέζους που θα παλέψουν για την πρωτιά του ομίλου με τη Γιουβέντους.

Με αρκετές απουσίες ταξίδεψε στη Σουηδία η ομάδα του Τουχέλ, που δεν είχε στη διάθεσή του τον Λουκάκου και τον Μάουντ. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ζιγιέχ στο 56ο λεπτό.