Champions League: Στους «16» Γιούβε και Μπάρτσα

Με Μοράτα στο 90′ η νίκη-πρόκριση για τη Γιουβέντους. Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να πάρει τη νίκη-πρόκριση στους «16».

Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους πανηγύρισαν και μαθηματικά τις προκρίσεις τους στην φάση των «16» του Champions League. Η Γιουβέντους με ανατροπή και γκολ του Μοράτα στο 90′ πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στην Φερεντσβάρος, στο Τορίνο. Την νίκη με 4-0 εκτός έδρας πήρε και παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση, πήρε και η Μπαρτσελόνα, στην 4η αγωνιστική και τον 7ο όμιλο.

Στο Τορίνο η Φερεντσβάρος εκμεταλλεύτηκε το «χλιαρό» ξεκίνημα της Γιουβέντους. Οι Ούγγροι έφυγαν στην κόντρα με τον Ενγκουέν. Ο Νορβηγός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στην Άλεξ Σάντρο και με προβολή του Ουζούνι άνοιξαν το σκορ στο 19′.

Η Γιουβέντους ανέβασε την πίεση της μετά το γκολ και δεκαέξι λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Αρτούρ πάσαρε για τον Κουαδράδο, εκείνος έδωσε με την μία στον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής και σκόραρε για το 1-1, στο 35′. Μάλιστα, τρία λεπτά πιο πριν ο CR7 σκόραρε, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γηραιά Κυρία είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η πίεση ήταν ασφυκτική από τους παίκτες του Αντρέα Πίρλο, που στο 62′ πέρασε στο παιχνίδι τον Άλβαρο Μοράτα, με τον Ισπανό να τον δικαιώνει για ακόμη ένα παιχνίδι. Στο 92 λεπτό, ο Κουαδράδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Μοράτα που έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε. Τραγικό λάθος στο γκολ από τον τερματοφύλακα των «Μαγιάροι».

Στην Ουκρανία η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα ημίχρονο α να πάρει την νίκη και να «κλειδώσει» την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Η Ντιναμό ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε περισσότερο κυρίως με τον Κάρλος ντε Πένα, όμως η Μπάρτσα στο δεύτερο μέρος έδειξε ένα άλλο πρόσωπο και έφτασε στο εμφατικό 4-0.

Το σκορ άνοιξε στο 53′ με το παρθενικό του τέρμα τόσο με την φανέλα της Μπαρτσελόνα, όσο και στην διοργάνωση του Champions League, ο Ντεστ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπρέθγουεϊτ στο ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση σκόραρε, για το 2-0. Την ασίστ έβγαλε ακόμη ένας πρωτάρης, ο Μιγκέθα που έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα των «Μπλαουγκράνα». Το 3-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Μπρέθγουεϊτ με πέναλτι στο 70ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκριεζμάν, στο 92′ για το 4-0.

Τα αποτελέσματα:

Γιουβέντους – Φερεντσβάρος 2-1 (35′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 90+2′ Άλβαρο Μοράτα / 19′ Ουζούνι)

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα 0-4 (53′ Ντεστ, 57′, 70′ πεν. Μπρέθγουεϊτ, 90+2′ Γκριεζμάν)