Συνεχίζουν στα αστέρια Τσέλσι και Σεβίλλη

Νίκες στις καθυστερήσεις πέτυχαν Τσέλσι και Σεβίλλη και συνεχίζουν έτσι την πορεία τους στους “16” του Champions League.

Εύκολα και με ίδιο σκορ 1-2 πανηγύρισαν τη νίκη Τσέλσι και Σεβίλλη κόντρα στην Ρεν και Κρασνοντάρ αντίστοιχα. Οι δυο ομάδες ήταν τα απόλυτα φαβορί για την φάση των “16” του Champions League όπως και απέδειξαν.

Και οι δύο ομάδες ισοφαρίστηκαν, αλλά τελικά στις καθυστερήσεις κατάφεραν να βρουν το γκολ που κλείδωσε τη νίκη πρόκριση.

Υπενθυμίζουμε ότι αυτή η συμμετοχή (της τρέχουσας σεζόν) είναι και παρθενική για τις Ρεν και Κρασνοντάρ στους ομίλους.

Ρεν – Τσέλσι 1-2

Το γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 90+1′ χάρισε τη νίκη στους μπλε και μαζί την πρόκριση για τις 16 κορυφαίες ομάδες του Champions League.

Στο 4’ ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Χάντσον-Οντόι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Βέρνερ βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή, ωστόσο το πλασέ του κατέληξε ψηλά άουτ.

Η Τσέλσι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η μπάλα δεν έφτασε όμως στον Βέρνερ. Ο Γερμανός είχε τη μοναδική καλή ευκαιρία, αλλά αστόχησε. Τελικά στο 22’ η μπαλιά από τον Μαουντ σε συνδυασμό με την εξαιρετική κίνηση από τον Χάντσον-Οντόι, ο οποίος βγήκε κατά μέτωπο και πλάσαρε ιδανικά τον Γκομίς ανοίγοντας το σκορ.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Τσέλσι βρέθηκε κοντά στο 0-2. Ο Τσίλγουελ με διπλή προσπάθεια έβγαλε τη σέντρα, ο Μάουντ έκανε την προβολή, ο Γκομίς όμως μπλόκαρε καθώς βρέθηκε σε καλή θέση.

Η Ρεν στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε να πατάει καλύτερα στις γήπεδο, απειλούσε την εστία του Μεντί, με αποτέλεσμα ο Γκιρασί με κεφαλιά να τον νικήσει και ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι “μπλε” όμως έδειξαν ότι ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση και στις καθυστερήσεις είπαν την τελευταία λέξη. Ο Ζιγές έβγαλε στον Βέρνερ, η μπάλα βρέθηκε στον αέρα και ο Ζιρού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-2.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι, Μάουντ, Έιμπραχαμ, Βέρνερ.

Ρεν (Ζιλιάν Στεφάν): Γκομίς, Τραορέ, Ντα Σιλβά, Νιαμσί, Τριφέρ, Μπουριζό, Ενζονζί, Καμαβινγκά, Ντοκού, Λεά Σιλικί, Γκιρασί.

Κρασνοντάρ – Σεβίλλη 1-2

Αγχώθηκε, αλλά τελικά επικράτησε η Σεβίλλη κόντρα στην Κρασνοντάρ με 1-2 στην εκτός έδρας νίκη για την πρόκριση στους “16” του ομίλου του Champions League.

Με το δεξί ξεκίνησε η Σεβίλλη και στο 7’ ο Ράκιτιτς, άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους. Ο Οκάμπος βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Κάιο απομάκρυνε αρχικά, αλλά ο Ράκιτιτς με τη μία εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι έχοντας δοκάρι, όταν ο Καμπελά, πέρασε τον Βάτσλικ, έκανε το πλασέ, ο Κουντέ έβαλε το πόδι του όσο χρειάζεται για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 55’ τελικά ο Βάντερσον έκανε το σουτ δεξιά εντός περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 82’ ήταν η σειρά της Σεβίλλη να απειλήσει ξανα Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Ιντρίσι βγαίνει από αριστερά εντός περιοχής, κάνει το σουτ, ο Γκορόντοβ με τον ώμο απομακρύνει.

Όπως ήταν λογικό το φαβορί της αναμέτρησης η Σεβίλλη “ χτύπησε ” τελικά και στο 90+5’ ο Μουνίρ κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ραμίρες κλειδώνοντας την πρόκριση στους “16” του Champions League.

Σεβίλλη (Τζούλεν Λοπετέγκι): Βάτσλικ, Κουντέ, Γκούντελι, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο, Όσκαρ, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Μουνίρ, Οκάμπος, Ντε Γιονγκ.

Κρασνοντάρ (Μουσάεβ): Γκορόντοβ, Σμολίνκοβ, Μαρτινόβιτς, Κάιο, Ραμίρες, Γκαζίνσκι, Καμπελά, Όλσον, Σουλεϊμάνοβ, Κλάεσον, Μπεργκ.