Champions League: Βγήκε για περίπατο στη Ρώμη η Μπάγερν Μονάχου

Νίκη… μισή πρόκριση για τη Μπάγερν Μονάχου  στη Ρώμη απέναντι στη Λάτσιο.

Παλαιά καλή Μπάγερν… στη Ρώμη, συνέτριψε με τη Λάτσιο και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στη φάση των «8» του Champions League. Η ρεβάνς στις 17 Μαρτίου στο Μόναχο μοιάζει τυπική υπόθεση για την ομάδα του Φλικ, που έχει πάρει πολύ ισχυρό προβάδισμα.

Η Μπάγερν ήταν η αφέντρα του αγώνα, στο μεγαλύτερο διάστημα. Στο 9ο λεπτό ο Λεβαντόβσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Μουσάτσιο στον Ρέινα. Ο Πολωνός τσίμπησε την μπάλα προ του τερματοφύλακα της Λάτσιο και σκόραρε σε κενή εστία για το 0-1.

Η ομάδα του Φλικ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα δεκαπέντε λεπτά αργότερα. Στο 24′ ο 17χρονος Τζαμάλ Μουσιάλα με συρτό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2.

Ο 17 χρονών και 363 ημερών ποδοσφαιριστής της Μπάγερν έγινε ο νεότερος Άγγλος σκόρερ, στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο γερμανικός σύλλογος βρήκε και τρίτο τέρμα λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Κομάν έκλεψε την μπάλα και με μια κούρσα από το κέντρο μπήκε στην περιοχή. Ο Γάλλος ταλαιπώρησε τον Λούλιτς και σούταρε, αλλά ο Ρέινα τον σταμάτησε. Στην συνέχεια της φάσης ωστόσο, η μπάλα στρώθηκε στον Σανέ που πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε σε κενή εστία για το 0-3, στο 42′.

Με την μπάλα στα δίχτυα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Λάτσιο και κυριολεκτικά, ωστόσο αρχικά προς όφελος της Μπάγερν. Στο 47′ ο Σανέ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Ασέρμπι στην προσπάθεια του να διώξει προ του Λεβαντόφσκι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του (0-4).

Οι «λατσιάλι» βρήκαν αμέσως τέρμα, κάνοντας το 1-4, στο 49′. Ο Κορέα πήρε την μπάλα, έκανε ένα όμορφο σόλο και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Νόιερ.

Η Λάτσιο στην συνέχεια προσπάθησε να πιέσει και να βρει κι άλλο τέρμα, όμως ο Νόιερ κράτησε όρθια την ομάδα του, όποτε τον χρειάστηκε. Η ομάδα του Μονάχου έλεγχε τον ρυθμό και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, φτάνοντας στην νίκη με αυτό το 1-4.

Λάτσιο: Ρέινα, Πάτρικ (53′ Χουντ), Ατσέρμπι, Μουσάτσιο (31′ Λούλιτς), Λάτσαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (81′ Κατάλντι), Λέιβα (53′ Εσκαλάντε), Αλμπέρτο (81′ Άκπα-Άκπρο), Μάρουσιτς, Κορέα, Ιμόμπιλε

Μπάγερν: Νόιερ, Σούλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Μουσιάλα (90′ Τσούπο-Μότινγκ), Σανέ (89′ Σαρ), Γκορέτσκα (69′ Μαρτίνεθ), Κομάν (75′ Ερναντέζ), Λεβαντόβσκι