Ατλέτικο Μαδρίτης-Τσέλσι: Προβάδισμα πρόκρισης με Ζιρού

Σημαντικό διπλό πήρε η Τσέλσι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League, έθεσε τις βάσεις πρόκρισης.

Ζιρου αποφασίζει… Ζιρού εκτελεί! Η Τσέλσι έφυγε με τη νίκη 0-1 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, χάρη στο υπέροχο τέρμα που σημείωσε ο Γάλλος, με απίθανο ανάποδο ψαλίδι και πήρε προβάδισμα για τα προημιτελικά του Champions League.

Η αναμέτρηση διεξήχθη μακριά από τη Μαδρίτη συγκεκριμένα στη Νατσιονάλα Αρένα του Βουκουρεστίου, λόγω των περιορισμών που έχουν επιβληθεί στην Ισπανία για την αναχαίτιση της πανδημίας.

Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν ξανά στη ρεβάνς του Λονδίνου (17/3).

Στα πρώτα λεπτά οι Μαδριλένοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση προσπαθώντας να βρουν το γκολ που θα τους βάλει μπροστά στο σκορ, όμως ο Λεμάρ στο δεύτερο δοκάρι με προβολή δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα στο 14’.

Η Τσέλσι μετά το νωθρό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά απέκτησε τον έλεγχο της μπάλας μετά το 30’, με την καλύτερη στιγμή των μπλε στο 39’. Ο Βέρνερ γύρισε εξαιρετικά με κοφτή ντρίμπλα, εκτέλεσε με το αριστερό από αριστερά εντός περιοχής, ομως ο Όμπλακ απέκρουσε.

Μέχρι το ημίχρονο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το γκολ κι οι δυο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Όπως και το πρώτο έτσι και το δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο ήταν πιο συγκεντρωμένοι προσπαθούσε να απειλήσει τον Μεντί όμως στο 60’ μια σύγχυση στην άμυνα τους δεν εκμεταλλεύτηκε ο Αθπιλικουέτα που με ανορθόδοξο τρόπο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο άγνωστος άγνωστος των μπλε Ολιβιέ Ζιρού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τελικά στο 70’ με έναν αρκετά ωραίο τρόπο, με ανάποδο ψαλίδι. Η μπάλα πήγε στον Γάλλο από τον Ερμόσο,  ο Όμπλακ έπεσε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Σε πρώτη φάση ο διαιτητής έδειξε οφσάιντ όμως με την χρήση VAR το γκολ μέτρησε κανονικά, αφού αποδείχθηκε ότι η μπάλα έφτασε στον Γάλλο από αντίπαλο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο(85’ Βιτόλο), Κορέα (84’ Ντεμπελε), Σαούλ(89’Λοντι) , Λεμάρ, Κόκε, Ζοάο Φέλιξ(84’ Τορέιρα), Σουάρες

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Χάντσον-Οντόι (80’ Τζέιμς),Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Κόβατσιτς(74’ Ζιγες), Ζορζίνιο, Μάουντ(74’ Καντέ), Βέρνερ, Ζιρού.