Νίκες για Ρέντινγκ, Μπρίστολ και Λούτον, χωρίς βαθμό η Νότιγχαμ

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρέθηκαν οι Ρέντινγκ, Μπρίστολ Σίτι και Λούτον που συνέχισαν με νίκες. Στα «σχοινιά» η Νότιγχαμ Φόρεστ του Λαμουσί που άρχισε με δύο ήττες!

Για την δεύτερη αγωνιστική της Championship, οι Ρέντινγκ, Μπρίστολ Σίτι και Λούτον πανηγύρισαν το δύο στα δύο, στην ισοπαλία χωρίς σκορ έμεινε η Γουότφορντ του Βλάνταν Ίβιτς, ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, η Νότιγχαμ έκανε πολύ κακό ξεκίνημα, δεν κατάφερε ούτε την δεύτερη αγωνιστική να πανηγυρίσει το τρίποντο, πόσο μάλλον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κόβεντρι – ΚΠΡ 3-2

Στο εναρκτήριο ματς της δεύτερης αγωνιστικής η Κόβεντρι επικράτησε με ανατροπή στο σκορ 3-2 εις βάρος της ΚΠΡ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, άνοιξαν το σκορ στο 41′ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίκες για το 0-1, αλλά τρία λεπτά μετά ο Γκόντεν ισοφάρισε για το 1-1. Στο 50′ ο Κάλλουμ Οχάρε σκόραρε για το 2-1 που έβαλε μπροστά στο σκορ την Κόβεντρι. ‘Όμως στο 75ο λεπτό είχαμε νέα απάντηση από την ΚΠΡ με τον Μπάρμπετ για το 2-2. Οι παίκτες του Μαρκ Ρόμπινς, όμως δεν είχαν διάθεση να χάσουν το συγκεκριμένο παιχνίδι και με τέρμα του Μαφαντζάν στο 83′ διαμορφώθηκε το 3-2, στο οποίο δεν βρήκαν απάντηση οι ποδοσφαιριστές του Μαρκ Γουόρμπατον.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Κάρντιφ 0-2

Η Κάρντιφ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, χάρη σε δύο τέρματα που πέτυχε ο Κίφερ Μουρ.

Από το κακό στο χειρότερο πάνε τα πράγματα για την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, καθώς την εκτός έδρας ήττα της πρώτης αγωνιστικής από την ΚΠΡ με 2-0, διαδέχθηκε νέα ήττα αυτή την φορά εντός έδρας από την Κάρντιφ. Μόλις στο 3′ του ματς προηγήθηκε με 0-1 η ομάδα του Χάρις, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μουρ.

Λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40′ η Νότιγχαμ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Μουρ για το 0-2. Κυνική η ομάδα του Λαμουσί ο οποίος προσπαθεί να βρει την «χρυσή» τομή ώστε να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του.

Μπρέντφορντ – Χάντερσφιλντ 3-0

Πάρτι έστησε η ομάδα του Τόμας Φρανκ με αντίπαλο την Χάντερσφιλντ, την οποία και φιλοδώρησε με τρία γκολ.

Ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα του Ισπανού Κάρλος Κορμπεράν στο νεοσύστατο «Brentford Community Stadium», καθώς μόλις δέχθηκε το 1-0 από τον Ντασίλβα στο 58′ κατέρρευσε. Ουσιαστική η Μπρέντφορντ, πολύ κακή η Χάντερσφιλντ, που προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 86ο λεπτό δέχθηκε το 2-0 από τον Φόρς, ενώ στο 90+1′ ο Μπράιαν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, καθώς σκόραρε για το τελικό 3-0.

Μίντλεσμπρο – Μπόρνμουθ 1-1

Σπουδαία ισοπαλία δεδομένων των απουσιών της, απέσπασε η Μίντλεσμπρο εντός έδρας από την Μπόρνμουθ με γκολ που βρήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Σολάνκε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 38ο λεπτό και από εκεί και πέρα η ομάδα του Τζέισον Τίνταλ έκανε συντήρηση δυνάμεων. Ωστόσο η «εφτάψυχη» ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 81′ με τον Μπράουν για το τελικό 1-1.

Ρέντινγκ – Μπάρνσλει 2-0

Το 2×2 πανηγύρισε η Ρέντινγκ, καθώς νίκησε και στην 2η αγωνιστική με 2-0 την των εννιά πακτών Μπάρνσλει.

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Βέλικο Παούνοβιτς, καθώς μόλις στο 42′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά και την αποβολή του Χέλικ. Στο 67′ ο Μέιτε (είχε περάσει ως αλλαγή στο 59ο λεπτό) σκόραρε για το 1-0, ενώ ένα λεπτό μετά η ομάδα του Γκέρχαρντ Στρούμπερ έμεινε με εννιά παίκτες λόγο της αποβολής του Άντερσεν που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 76ο λεπτό ο Όλισε έγραψε το 2-0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μπλάκμπερν – Γουίκομ 5-0

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την νεοφώτιστη Γουίκομ η Μπλάκμπερν που την ισοπέδωσε με το εκκωφαντικό 5-0.

Μόλις στο μισάωρο του παιχνιδιού τα δύο γκολ του Άρμστρονγκ (18′ με πέναλτι και 33′) και του Ντόλαν (20′) έγραψαν το 3-0 στο ημίχρονο. Στο 57′ η Γουίκομ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Τσαρλς, ενώ στο 67ο λεπτό ο Γουίλιαμς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Τέλος ο Άρμστρονγκ ολοκλήρωσε το χατ – τρικ του στο 83′ και υποχρέωσε την ομάδα του Γκάρεθ Εϊνσγουορθ στη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ρόδεραμ – Μίλγουολ 0-1

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, η Μίλγουολ «απέδρασε» με το διπλό (0-1) από την έδρα της Ρόδεραμ χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γουάλας στο 50′.

Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Γουότφορντ 0-0

Σέφιλντ και Γουότφορντ έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία για την 2η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ.

Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και οι δύο ομάδες έμειναν αρκετά ικανοποιημένες με  το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς. Στο -8 οι «κουκουβάγιες», που προσπαθούν να μειώσουν το -12, λόγο ποινής αφαίρεσης βαθμών που τους έχει επιβληθεί από την ανεξάρτητη πειθαρχική επιτροπή της EFL για οικονομικά παραπτώματα.

Λούτον – Ντέρμπι 2-1

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο με 2-1 πανηγύρισε η Λούτον επί της Ντέρμπι.

Στο 34ο λεπτό ο Μπέρι έβαλε μπροστά στο σκορ του γηπεδούχους με 1-0, ενώ στο 52ο λεπτό είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Μάριοτ για τους φιλοξενούμενους. Λυτρωτής για την ομάδα του Νέιθαν Τζόουνς ήταν στο 87′ ο Κλαρκ που σκόραρε για το 2-1 και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, ενώ άφησε με άδεια χέρια αυτή του Φιλίπ Κοκού.

Νόριτς – Πρέστον 2-2

Νόριτς και Πρέστον αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) σε ένα χορταστικό ματς, το οποίο είχε τέσσερα γκολ και φάσεις εκατέρωθεν. Αυτοκτόνησε η Πρέστον, καθως προς το τέλος έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας τα «καναρίνια».

Η ομάδα του Άλεξ Νιλ προηγήθηκε με 0-1 νωρίς στο σκορ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σινκλαίρ (14′), ωστόσο ο Πούκι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 στο 30′. Ενώ στο 42ο λεπτό ο Φίσερ σκόραρε για το 1-2 και έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Τους τρεις βαθμούς της νίκης κρατούσαν στα χέρια τους οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο τον βαθμό της ισοπαλίας έσωσε με το γκολ που σημείωσε ο Πακετά στο 85ο λεπτό για το τελικό 2-2.

Σουόνσι – Μπέρμιγχαμ 0-0

Σουόνσι και Μπέρμιγχαμ αναδείχτηκαν ισόπαλες  χωρίς σκορ (0-0) σε ένα ματς που ενώ είχε αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ωστόσο δεν κατάφεραν οι δύο αντιμαχόμενες ομάδες να τις αξιοποιήσουν και αρκέστηκαν στον ένα βαθμό έκαστος.

Στόουκ – Μπρίστολ Σίτι 0-2

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής η Μπρίστολ Σίτι έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το «Μπριτάνια» με σκορ 0-2.

Η ομάδα του Μίκαελ Ο’ Νιλ παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια, χωρίς καν να σημειώσει τελική προσπάθεια στον στόχο. Αντίθετα οι ποδοσφαιριστές του Ντιν Χόλντεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, είχαν απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+1′ χάρη σε γκολ του Γουέλς. Τέλος με γκολ του στο 90′ ακριβώς ο Βέιρμαν διαμόρφωσε το τελικό 0-2.