Championship: Στην Premier League η Λούτον με νίκη στα πέναλτι

Η Λούτον επέστρεψε στην Premier League μετά από 31 χρόνια

Η Λούτον επικράτησε της Κόβεντρι με 6-5 στα πέναλτι, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια του τελικών των play off της Championship και εξασφάλισε την άνοδο στην Premier League.

H Λούτον ήταν πιο αποτελεσματική στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, καθώς έξι παίκτες της ευστόχησαν από την άσπρη βούλα, ενώ ο Νταμπό της Κόβεντρι αποδείχθηκε μοιραίος σουτάροντας πάνω απ’ τα δοκάρια στο 6ο πέναλτι των «γαλάζιων».

Η Λούτον «έχασε» μόλις στο 8ο λεπτό τον αρχηγό της Τόμ Λόκιερ, ο οποίος «κατέρρευσε» στον αγωνιστικό χώρο κι αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο, αλλά έχοντας τις αισθήσεις του, δίνοντας τη θέση του στον Μπερκ. Παρόλα αυτά ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον «κεραυνό» του Κλαρκ στο 23’ έπειτα από τρομερή ενέργεια κι ασίστ του Αντεμπάγιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κόβεντρι ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, ισοφάρισε στο 66’ με τον Χάμερ, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ένα δεύτερο γκολ.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να δείχνουν εξουθενωμένες και συμβιβασμένες με την ιδέα της διαδικασίας των πέναλτι. Εκεί, όπου η Λούτον έκανε το απόλυτο και πήρε το δρόμο της επιστροφής στην Premier League, στέλνοντας στα ουράνια τους οπαδούς της που κατέκλυσαν το μισό «Γουέμπλεϊ».