La Liga: Νικήτρια στο Σάντσεθ Πιθχουάν η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την ανατροπή και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Σεβίλλη

Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 1-2 με ανατροπή της Σεβίλλης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Ανεξάρτητα από το τι θα κάνει την Κυριακή (28/5) η Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Σοσιεδάδ, οι “μερένγκες” θα έχουν το προβάδισμα και θα κρατούν την τύχη στα χέρια τους για τη 2η θέση.

Η Σεβίλλη, πριν τον τελικό του Europa League (31/05) με τη Ρόμα με την αποψινή της ήττα έμεινε εκτός ευρωπαϊκών θέσεων μέσω του πρωταθλήματος και θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να μάθει εάν θα κερδίσει ευρωπαϊκό «εισιτήριο». Εκτός, βέβαια, κι αν κατακτήσει το τρόπαιο του Europa League, καθώς σε αυτή την περίπτωση η σεζόν 2023/2024 θα την βρει στους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ του Ράφα Μιρ στο 3′ και έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από την Ανδαλουσία χάρη στα δυο τέρματα του Ροντρίγκο που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ και συγκεκριμένα στο 83′ ο Ακούνια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες τους γηπεδούχους.

Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (3΄ Μιρ – 29΄,69΄ Ροντρίγκο)