Χάποελ Χολόν-Προμηθέας: Σπουδαία νίκη και βήμα πρόκρισης για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Χολόν και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Champions League.

Ο Προμηθέας Πάτρας άλωσε την έδρα της Χάποελ Χολόν επικρατώντας της Ισραηλινής ομάδας με 75-65 για την 3η αγωνιστική της φάσης του Top-16 του BCL και μαζί με την νίκη την  προσπέρασε και στη βαθμολογία.

Στο 2-1 ανέβηκε ο Προμηθέαας, με τον Άντονι Κάουαν να κάνει πράγματα και θαύματα και να ανοίγει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και τον Χάντερ Χέιλ να βάζει τα μεγάλα σουτ που καθάρισαν τον αγώνα. Οι δύο Αμερικανοί γκαρντ ήταν οι κορυφαίοι του Προμηθέα, που είδε αρκετούς σε μέτρια βραδιά, αλλά πήρε το αποτέλεσμα.

Στο 1-2 έπεσε η Χάποελ Χολόν, που είχε μόνο τον Σον Ντόσον σε καλή κατάσταση. Οι Ισραηλινοί, που παίζουν στο Ζομπατέλι της Ουγγαρίας, έκλεισαν το ματς με απογοητευτικό ποσοστό στο δίποντο (10/28, 35.7%) και με τους Κρόφορντ, Μπερνς, Χάρις σε κακό βράδυ.

επικράτηση με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 49-38.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου όταν η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας με επιμέρους σκορ 16-9 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Χάντερ Χέιλ, τέσσερις του Χάιμε Ετσενίκε και ένα τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς τελείωσε το δεκάλεπτο στο +5 (50-45).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με γκολ φάουλ του Άντονι Κάουαν που έφερε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (53-45). Νέο καλάθι του Κάουαν έδωσε την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας διψήφιο προβάδισμα (55-45) με 7’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Στο 33’ ο Προμηθέας με τρίποντο του Χέιλ ανέβασε την διαφορά στους 13 (58-45) και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την επικράτηση ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 24-9 από το 36-34 υπέρ των γηπεδούχων του 25’.

Η ισραηλινή ομάδα αντέδρασε μείωσε με τρίποντο του Ντριού Κρόφορντ στους 4 (61-57) με 3’ και 58’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο Χέιλ απάντησε αμέσως με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (64-57) και ο Ετσενίκε ανέβασε την διαφορά στους 9 (66-57) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 18 (3), Κρόφορντ 5 (1), Ντόσον 18 (4), Χανόκι 4, Χάρις 7 (1), Μπερνς 4, Μισγάβ 4, Βάνχουιν 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 18 (2), Χέιλ 16 (4), Τζόουνς 10 (2), Ρέινολντς 5, Στίβενς 8 (10 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6 (10 ριμπ.), Ετσενίκε 9, Κόνιαρης, Πλώτας.