Χάρισε τη νίκη στην Μπάγερν σαν από μηχανής θεός ο Λεβαντόφσκι

Η Μπάγερν επικράτησε της Πάντερμπορν με 3-2 στο Allianz Arena για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Δυσκολεύτηκαν αρκετά οι Βαυαροί απέναντι στην ουραγό Πάντερμπορν, αλλά τελικώς πήραν την νίκη και το τρίποντο που τους κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ παρέμεινε στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς.

Η ομάδα του Χανς Φλικ έκανε το 1-0 στο 25′ με ένα ωραίο σουτ του Γκνάμπρι εντός περιοχής, όμως χάρις το γκολ του Σερμπένι στο 44′, το οποίο ήρθε αφού είχε προηγηθεί τεράστιο λάθος του Νόιερ, η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά στο δεύτερο ημίχρονο και έχαναν συνεχώς ευκαιρίες, ώσπου στο 70′ δικαιώθηκαν, όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-1 με ένα δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και 5 λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 2-2, με το εύστοχο σουτ του Μίτσελ σε αφύλακτη εστία.

Στο τέλος όμως ο Λεβαντόφσκι λύτρωσε την Μπάγερν κάνοντας το 3-2 με ένα σουτ από κοντινή απόσταση στο 88′ και χάρισε χαμόγελα στις εξέδρες του Allianz Arena.

Κίτρινες: Ερνάντεζ – Τζασούλα, Μίτσελ, Αντζέι

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Οντριοθόλα (63′ Κόμαν), Αλκάνταρα, Λεβαντόφσκι, Κοτίνιο (63′ Μίλερ), Ντέιβις, Ερνάντεζ, Γκνάμπρι, Τολισό (87′ Ζίρκζε), Αλάμπα, Κίμιχ

Πάντερμπορν: Ζίνγκερλε, Στρόχντιεκ, Τζασούλα, Πρότζερ, Σονλάου, Σερμπένι (81′ Φριτζόνσον), Τζανς, Αντζέι, Μάμπα (53′ Μίτσελ), Χόλτμαν (29′ Τζαστρζμέφσκι), Βασιλειάδης