«Χ»ωρίς νικητή Μπέτις και Μαγιόρκα

Η 25η αγωνιστική της La Liga άνοιξε στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, όπου η Μπέτις υποδέχτηκε την Μαγιόρκα, και οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3.

Οι δύο πλευρές ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησαν ευκαιρίες από νωρίς. Στο 16’, ο Κούτσο βρέθηκε στην περιοχή και με ψυχραιμία έκανε ένα απευθείας σουτ στο δεξί δοκάρι, κάνοντας το 0-1 για την Μαγιόρκα. Στο 18’, ο Μανθάνο ανέτρεψε τον Κούτρη εντός περιοχής με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα (19’), ο Κανάλες εκτέλεσε το πέναλτι, κερδίζοντας τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-1.

Η Μπέτις ανέβασε ρυθμούς και έχασε κι άλλες ευκαιρίες, αλλά χωρίς επιτυχία. Αντ’ αυτού, η Μαγιόρκα ήταν αυτή που σκόραρε και πήρε ξανά τα ηνία στο 27’, όταν ο Κούμπο πάσαρε στον Μπούντιμιρ, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι και στο 35’, ο Φεκίρ ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστοχώντας και ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπέτις έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ, όταν στο 48’, ο Χοακίν τελείωσε την όμορφη ατομική του προσπάθεια κάνοντας ένα έξοχο σουτ μέσα στην περιοχή, διαμορφώνοντας το σουτ σε 3-2. Η Μπέτις συνέχισε να χάνει ευκαιρίες για γκολ, αλλά η Μαγιόρκα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει.

Στο 70’, ο Κούμπο πέρασε τους αντιπάλους του και εξαπέλυσε ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, ισοφαρίζοντας σε 3-3. Οι δύο ομάδες βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα και το απείλησαν, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και το 3-3 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Μαρτρά – Γκάμεθ

Μπέτις: Ρόμπλες, Μορένο, Μπάρτρα, Μαντί, Έμερσον, Καρβάλιο (Αλένα 74’), Γκουαρδάδο (Ραούλ 87’), Φεκίρ, Κανάλες, Χοακίν (Τέγιο 78’), Λόρεν

Μαγιόρκα: Ρέινα, Πόθο (Σεντλάρ 82’), Βαλιέντ, Ράιγιο, Κούτρης (Γκάμες 31’), Μοχάμεντ (Λάγκο Τζούνιορ 68’), Σεβίγια, Κούτσο, Κούμπο, Ροντρίγκες, Μπούντιμιρ