Ανατροπή και τρίποντο για τη Γουλβς

Έχασε έδαφος από την κορυφή η Τσέλσι, καθώς γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά από τη Γουλβς στο πρωτάθλημα.

Η ήττα από την Έβερτον φαίνεται να ήταν… χτύπημα για την Τσέλσι, η οποία ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά στο “Μολινό” από τη Γουλβς με 2-1, στο ματς της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι Λονδρέζοι ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη για να έχουν επαφή με την κορυφή, κάτι που δεν κατάφεραν μένοντας στους 22 βαθμούς. Αντίθετα οι λύκοι έφτασαν τους 20β.

Οι “μπλε” στο πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχοι, έχοντας δύο χαμένες ευκαιρίες να βρουν δίχτυα, ενώ μετρούσαν και ένα δοκάρι. Τελικά στο 49’ ο γνωστός άγνωστος Ζιρού, μετά από γύρισμα του Τσίλγουελ, επιχείρησε ένα σουτ στην κίνηση, η μπάλα πέρασε ολόκληρη την τελική γραμμή, παρά την προσπάθεια του Πατρίσιο να διώξει.

Η αντίδραση της Γουλβς ήταν άμεση και ένας παλιός γνώριμος στην Ελλάδα, ο Ποντένσε έκανε φοβερή προσποίηση στον Τζέιμς, έκανε σουτ μέσα από την περιοχή και έφερε το ματς στα ίσα. Στο 80’ οι “Λύκοι” ζήτησαν πέναλτι, όμως ο διαιτητής μετά από συνεννόηση με το VAR έδωσε συνέχεια στο ματς.

Η ολική ανατροπή έγινε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νέτο με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι, Σάις, Σεμέδο, Ντεντόνκερ, Νέβες, Μάρσαλ, Νέτο, Σίλβα, Ποντένσε

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Ζουμά, Σίλβα, Τσίλγουελ, Καντέ, Μάουντ, Χάβερτς, Πούλισιτς, Ζιρού, Βέρνερ