Η Έβερτον «πλήγωσε» την Τσέλσι

Τέλος στο αήττητο σερί της Τσέλσι έβαλε η Έβερτον, καθώς επικράτησε με 1-0 στο “Γκούντισον Παρκ”.

Χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον στο 22ο λεπτό, η Έβερτον πήρε το τρίποντο υποχρεώνοντας την Τσέλσι στην πρώτη της ήττα μετά από 17 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, “Γκούντισον Παρκ”, για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Για πρώτη φορά μετά από πολλούς μήνες, υπήρχε κόσμος στο γήπεδο της Έβερτον, με τη βρετανική κυβέρνηση να επιτρέπει την παρουσία 2.000 φιλάθλων.

Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με την Τσέλσι να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό της και τα “ζαχαρωτά” να αντιστέκονται. Στο 22’ ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση στο πέναλτι που κέρδισε ο Κάλβερτ-Λιούιν, με τον Μεντί να πέφτει στη δεξιά γωνία του και τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή για το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Τζέιμς έκανε συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Πίκφορντ να βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα και εκείνη να σταματάει στη συνέχεια στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της εστίας της Έβερτον.

Στο 66’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι, όμως ο διαιτητής μετά από έλεγχο του VAR πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι, καθώς ο Κάλβερτ-Λιούιν είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ.

Η Τσέλσι κυριαρχούσε στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσε να σπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, έχοντας στο 81’ είχε ακόμα ένα δοκάρι. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάουντ, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Πίκφορντ.

Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Κιν, Μίνα, Γκόντφρι, Ιγουόμπι (86′ Ντέιβις), Άλαν, Σίγκουρντσον (83′ Γκόμες), Ντουκουρέ, Ρισάρλιζον (90′ Κένι), Κάλβερτ-Λιούιν

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Σίλβα, Ζουμά, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς (82′ Γκίλμουρ), Καντέ, Μάουντ, Χάβερτς (68′ Άμπραχαμ), Ζιρού, Βέρνερ