Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης: Συνεχίζουν την παράδοση οι “μπλε”

Την πορεία της στην Ευρώπη και στα προημιτελικά του Champions League συνεχίζει η Τσέλσι, η οποία επικράτησε ξανά της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πρόκριση που την κρατούσε στο «τσεπάκι» πήρε η Τσέλσι με 2-0 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Στάμφορντ Μπριτζ” στη ρεβάνς του 1-0 υπέρ των Λονδρέζων στο Βουκουρέστι (ως τυπικά φιλοξενούμενοι) με έπαθλο ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Οι “μπλε” συνεχίζουν την παράδοση, αφού μετράει 13 στις 13 προκρίσεις σε νοκ-άουτ σειρές, όταν πήρε τη νίκη ως φιλοξενούμενος στο πρώτο ματς.

Αβαντάζ για τους Λονδρέζους είναι φυσικά το γεγονός πως παραμένουν αήττητοι από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία τους ο Τόμας Τούχελ, μετρώντας 6 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 10 αγώνες Premier League, καθώς επίσης 8 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 12 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, η Τσέλσι πίεζε ψηλά την Ατλέτικο και την ανάγκαζε σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και να ανοίγει το σκορ πρώτη στο 34′. Ο Χάβερτς βρήκε εξαιρετικά στον κενό χώρο τον Βέρνερ, εκείνος κινήθηκε από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Ζιγιέχ να κάνει το πλασέ με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα να περάσει κάτω από το σώμα του Όμπλακ για το 1-0.

Λίγο νωρίτερα οι «ροχιμπλάνκος» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν ο Αθπιλικουέτα τράβηξε από την μπάλα τον Καράσκο που πετάχτηκε προς την μπάλα, ρίχνοντας τον στο έδαφος. Ο διαιτητής σε συνεννόηση με το VAR έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης ήταν η Τσέλσι στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τους μπλε να έχουν 5 τελικές έναντι μόλις 1 της Ατλέτικο και κατοχή μπάλας στο 58%. Έτσι στο 50’ η Τσέλσι δημιούργησε επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της Ατλέτικο, με τον Βέρνερ να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να κάνει το διαγώνιο σουτ, για να αποκρούσει ο Όμπλακ.

Η τύχη και η ψυχραιμία δεν ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και εκτός από τα λάθη ήρθε και η αποβολή για τους Μαδριλένους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάβιτς χτύπησε με αγκωνιά στο στήθος τον Ρίντιγκερ και ο Ορσάτο του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η αποβολή φαίνεται να ταρακούνησε την Ατλέτικο που απείλησε στο 80ο λεπτό, με τον Φέλιξ να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αθπιλικουέτα και να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μεντί.

Η Ατλέτικο άγγιξε την ισοφάριση που θα την έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης στις καθυστερήσεις, όμως το σουτ του Φέλιξ στο 92′ απέκρουσε  εντυπωσιακά ο Μεντί.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Τσέλσι, με τους μπλε να βγαίνουν τρεις με έναν στην κόντρα και τον Πούλισιτς να βγάζει τον Έμερσον απέναντι στον Όμπλακ, για να γράψει το 2-0 με  διαγώνιο σουτ.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο (90′ Τσίλγουελ), Ζιγές (77′ Πούλισιτς), Χάβερτς (90′ Έμερσον), Βέρνερ (83′ Χάντσον-Οντόι)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ (69′ Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46′ Ερμόσο), Κόκε, Σαούλ, Γιορέντε, Καράσκο (53′ Ντεμπελέ), Σουάρες (59′ Κορέα), Φέλιξ