Ολυμπιακός: Με ένα όνειρο τρελό

Με στόχο να διεκδικήσει τις πιθανότητές του, ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ.

Την Άρσεναλ στο “Έμιρεϊτς” αντιμετωπίζει απόψε (19:55) ο Ολυμπιακός, για τον επαναληπτικό της φάσης των “16” του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν πολύ δύσκολο έργο, μιας και η Άρσεναλ είχε επικρατήσει με 1-3 στο πρώτο παιχνίδι στον Πειραιά, κάτι που την κάνει το φαβορί για την πρόκριση.

Για να περάσει ο Ολυμπιακός, χρειάζεται νίκη είτε με 0-3, είτε με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά, αρκεί να σκοράρει τουλάχιστον 4 τέρματα (πχ 2-4, 3-5 κλπ), λόγω του εκτός έδρας γκολ. Με 1-3 το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση. Από την άλλη, οι Λονδρέζοι περνούν με οποιαδήποτε νίκη ή ισοπαλία, αλλά και με ήττα με διαφορά μικρότερη από του πρώτου αγώνα.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός θα παίξει για να διεκδικήσει όλες τις πιθανότητές του για ακόμη ένα “θαύμα”. Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες, αλλά και ο Μικέλ Αρτέτα, πιστεύουν πως η πρόκριση δεν έχει τελειώσει από το πρώτο παιχνίδι.

Και σε αυτό συνηγορεί και η προϊστορία, καθώς οι Πειραιώτες μετρούν δύο διπλά στην έδρα της Άρσεναλ (2-3 το 2015 και 1-2 στην παράταση πέρυσι).

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Πέδρο Μαρτίνς θα παίξει με αλλαγές στο σχηματισμό και συγκεκριμένα με 5-4-1, με τον Σα στο τέρμα, Παπασταθόπουλο, Μπα, Χολέμπας κεντρικούς αμυντικούς, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Εμβιλά, Καμαρά στον άξονα, Φορτούνης Μπρούμα μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.