Τσέλσι-Λίβερπουλ: Ισόπαλη η ματσάρα στο Λονδίνο

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες και έκαναν ακόμη ένα δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 22η αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Λίβερπουλ στο Στάμφορντ Μπριτζ, σε ένα εκπληκτικό από πλευράς θεάματος παιχνίδι

Η γηπεδούχος Τσέλσι παρατάχθηκε με σχηματισμό 3-4-2-1 με τον Μεντί κάτω από τα δοκάρια, τους Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα και Σαλομπά στα στόπερ, τους Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κάντε και Κόβασιτς μπροστά τους και τους Μάουντ, Χάβερτζ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πούλισικ.

Η Λίβερπουλ αγωνίστηκε με πολλές απουσίες και χωρίς τον προπονητή της Γιούνκερ Κλοπ με τον Λίντερς να παίρνει την θέση του. Οι Ρεντς επέλεξαν σχηματισμό με 4-3-3 με τον Κέλεχερ να υπερασπίζεται την εστία των κόκκινων τους Τσιμίκα, Βαν Ντάικ, Κονατέ και Αλεξάντερ Άρνολντ στην άμυνα, τους Μίλνερ, Χέντερσον και Φαμπίνιο στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Σαλάχ, Ζότα και Μανέ στην τριάδα της επίθεσης.

Η Λίβερπουλ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό με τον Μανέ. Ο Ζότα έκανε την μπαλιά προς τον Μανέ, ο Σαλομπά έδιωξε λανθασμένα και ο Αφρικανός επιθετικός της Λίβερπουλ βρέθηκε απέναντι στον Μεντί, τον πέρασε και πλάσαρε σε κενή εστία.

Οι “Κόκκινοι” διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μοχάμεντ Σαλάχ στο 26ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος ταλαιπώρησε από τα δεξιά τον Αλόνσο μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μεντί.

Η Τσέλσι μείωσε στο 42ο λεπτό με τον Ματέο Κόβασιτς. Ο Χάβερτζ εκτέλεσε φάουλ έδιωξε ο Κέλεχερ και ο Κόβασιτς με φοβερό βολέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.

Οι Λονδρέζοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κάντε κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πούλισικ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν αξιόλογες ευκαιρίες με τους Κέλεχερ και Μεντί να βγάζουν τα κάστανα από την φωτιά σε δύο περιπτώσεις εκατέρωθεν.

Σκόρερ: 42′ Κόβασιτς, 45+1 Πούλισικ – 9′ Μανέ, 26′ Σαλάχ

Κάρτες: 17′ Πούλισικ – 1′ Μανέ, 83′ Κονατέ

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Σαλομπά (70′ Ζορζίνιο), Ρούντιγκερ Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κάντε, Κόβασιτς, Μάουντ, Χάβερτζ (79′ Χάντσον Οντόι), Πούλισικ

Λίβερπουλ (Λίντερς): Κέλεχερ, Κονατέ, Βαν Ντάικ, Τσιμίκας, Αλεξάντερ Άρνολντ, Μίλνερ (70′ Κεϊτά), Χέντερσον, Φαμπίνιο, Σαλάχ, Ζότα (70′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ (90′ Τζόουνς)