La Liga: Διπλά για Μπαρτσελόνα και Θέλτα

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από τη Μαγιόρκα, όπως και η Θέλτα από την Ανδαλουσία

Για τη 19η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα και η Θέλτα επικράτησαν εκτός έδρας των Μαγιόρκα και Μπέτις, αντίστοιχα, ενώ ισόπαλο έληξε το Αλαβές- Σοσιεδάδ.

Μαγιόρκα- Μπαρτσελόνα 0-1

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της το 2022 και νίκησε με 0-1 εκτός έδρας τη Μαγιόρκα.

Ο Τσάβι έχοντας αρκετές απουσίες, παρέταξε την καλύτερη δυνατή εντεκάδα και κατάφερε να φύγει με το διπλό. Το νικητήριο τέρμα των Καταλανών σημείωσε στο 44′ ο Λουκ Ντε Γιονγκ. Στο 90’+2′ ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση στο δυνατό σουτ του Κόστα, κράτησε το 0-1 και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Οι “μπλαουγκράνα” βρίσκονται πλέον στην 5η θέση με 31 βαθμούς, στο -1 από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Μαγιόρκα είναι στην 15η θέση με 20β.

Μπέτις- Θέλτα 0-2

H Θέλτα έφυγε με το διπλό από τη Σεβίλλη, νικώντας με 0-2 της Μπέτις και στέρησε από τους «βερντιμπλάνκος» την ευκαιρία να διατηρήσουν το προβάδισμα των τριών βαθμών από τους «διώκτες» τους.

Για τη ομάδα του Βίγκο ο Άσπας πέτυχε και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να φτάσει συνολικά τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Ισπανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-0.

Αλαβές -Σοσιεδάδ 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή το τοπικό ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, καθώς Αλαβές και Σοσιεδάδ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από νωρίς, παίρνοντας το προβάδισμα, με σκόρερ το Γιανούζαϊ στο 14ο λεπτό και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Αλαβές βρήκε χώρους και ισοφάρισε στο 58ο λεπτό με τον Χοσελού. Ο Σοσιεδάδ ωστόσο ήταν καλύτερη και είχε την ευκαιρία να φύγει με το «τρίποντο», ωστόσο ο Γιανούζαϊ δεν ήταν εύστοχος στις καθυστερήσεις.