Τσέλσι- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Λευκή» ισοπαλία στο Στάμφορντ Μπριτζ

Η έλλειψη αποτελεσματικότητας και δημιουργίας από τις δύο πλευρές ήταν ο κύριος παράγοντας που δεν υπήρξε γκολ στο παιχνίδι

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι ”κόκκινοι διάβολοι” δεν έδειξαν τον καλύτερο τους εαυτό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ωστόσο ήταν αυτοί που δημιούργησαν την μοναδική κλασσική ευκαιρία του 45λεπτου. Πιο συγκεκριμένα στο 14λεπτό, ο Ράσφορντ ανέλαβε την  απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στον Οντόι και έπειτα κατέληξε στα χέρια του Μεντί, ο οποίος απέκρουσε με υπερένταση. Στην αρχή φάνηκε πως ο 20χρονος μέσος είχε βρει την μπάλα με το χέρι του πριν αυτή καταλήξει στον πορτιέρο και ο διαιτητής του αγώνα έσπευσε προς τις οθόνες του VAR. Για καλή τύχη των γηπεδούχων, δεν υπήρξε καμία παράβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή. Τέσσερα λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Ζιγέχ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε ένα πολύ ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία, αναγκάζοντας τον Ντε Χέα να προβεί σε μια πολύ καλή απόκρουση.

Οι ”κόκκινοι διάβολοι” έγιναν απειλητικοί στο 61′ και το 68′ λεπτό με τους Γκρίνγουντ και Φρεντ, όμως δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Μεντί.

Με αυτή την ισοπαλία η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία της να πάει 4η στην θέση της Γουέστ Χαμ, έμεινε 5η με 44 βαθμούς, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 50 βαθμούς.

Κίτρινες: Φρεντ, Τσίλγουελ, Μαγκουάιρ

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ριούντιγκερ, Οντόι (46′ Τζέιμς), Καντέ, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ, Ζιγέχ (78′ Βέρνερ), Μάουντ, Ζιρού (66′ Πούλισιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ, Φερνάντες, Τζέιμς, Γκρίνγουντ (79′ Μαρσιάλ)

Τότεναμ – Μπέρνλι 4-0

Η Τότεναμ επικράτησε της Μπέρνλι με το βαρύ 4-0, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Εύκολη επικράτηση για τα ”σπιρούνια” με κορυφαίο τον Μπέιλ, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ, ενώ έδωσε την ασσίστ στο τρίτο. Αυτή η νίκη της Τότεναμ την ανέβασε στην 8η θέση με 39 βαθμούς ενώ η Μπέρνλι έμεινε 15η με 28 βαθμούς.

Η πολύ ανώτερη Τότεναμ είχε το πάνω χέρι καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μπέιλ άνοιξε το σκορ. Με την συμπλήρωση των 15 λεπτών ο Κέιν με ωραίο σουτ που κόντραρε, κατέληξε στα δίχτυα και έκανε το 2-0, ενώ στο 31′ λεπτό ο Μόουρα έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης τα σπιρούνια συνέχισαν να είναι καταιγιστικά και ο Μπέιλ 15 λεπτά πριν περάσει αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες, όμως το σκορ δεν άλλαξε από το 55′ λεπτό και μετά, όπου γράφτηκε το τελικό σκορ.