Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Ισόπαλο το αθηναϊκό ντέρμπι

Με δυσκολία πήρε αποτέλεσμα η ΑΕΚ στην Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό, σε ένα παιχνίδι χωρίς φάσεις, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σκορ που αντιπροσωπεύει την εικόνα της αναμέτρησης στη Λεωφόρο, πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 1-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1. Σε ένα νωθρό, χωρίς καθόλου φάσεις παιχνίδι που κρίθηκε στη δύναμη και στις μονομαχίες, οδηγήθηκε στην ισοπαλία χωρίς καμία ομάδα να πετυχαίνει το στόχο της.

Ένα υπέροχο γκολ του Βέλεθ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «πράσινους», όμως το παιχνίδι στα ίσα έφερε ο Λιβάι Γκαρσία με συνεργό το δοκάρι.

Η Ένωση έχασε την ευκαιρία να βρεθεί δεύτερη και παρέμεινε τέταρτη με 45 βαθμούς ενώ το τριφύλλι έφτασε τους 42 βαθμούς στο +1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Στις εξέδρες της Λεωφόρου βρισκόταν και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τζον Φαν Σχιπ, ο οποίος ήθελε να δει τους εν δυνάμει διεθνείς των δύο ομάδων ενόψει των κλήσεων που έρχονται στα μέσα Μαρτίου.

Αρκετά καλός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι της Λεωφόρου. Με λάθη βέβαια και από τις δύο ομάδες αλλά τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και η ΑΕΚ δείχνουν να έχουν μπει αρκετά καλά στην αναμέτρηση.

Στο 14’ μετά την εκτέλεση κόρνερ αρχικά έδιωξε ο Νεντελτσιάρου, στη συνέχεια κάνει σουτ ο Μολό με τη μία πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος, εύκολα μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Στο σουτ του Σιμάνκσι στο 19′ θεωρήθηκε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο μέσος της ΑΕΚ σούταρε με τον Νεντελτσιάρου να προσπαθεί να κάνει το τακουνάκι, δεν βρήκε τη μπάλα και ο Διούδης μπλόκαρε.

Η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερη ώρα μπάλα στα πόδια της, άρχιζε και έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο με τον Παναθηναϊκό να είναι μαζικά πίσω. Στο πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν λύση να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία.

Μετά από πολύ ώρα ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ στο 37’, ο Γκαρσία έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά ο Διούδης με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο ο ίδιος δοκίμασε σουτ απο τον άξονα, αρκετά μακριά απο την εστία άουτ.

Σε ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, φτωχό από φάσεις και κανένα γκολ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ακριβώς η ίδια με την μόνη διαφορά πως το τριφύλλι κατάφερε να προηγηθεί από στημένη φάση. Σε φάουλ από τα δεξιά ο Ενγκμπακοτό πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Βελεθ έκανε τη ντρίπλα και το σουτ με το δεξί από θέση μέσα στην περιοχή και αριστερά και την έστειλε στα δίχτυα, πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ(59’).

Από λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού, ο Σιμάνσκι πήρε τη μπάλα, έκανε την κάθετη πάσα προς τον Γκαρσία, που μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίπλα, αλλά στην προσπάθεια του Χουάνκαρ να απομακρύνει η μπάλα βρήκε πάνω στο σώμα του Γκαρσία, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το διαγώνιο πλασέ και νίκησε τον Διούδη για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Τρομερή ενέργεια του Μάνταλου στο 83’, ο οποιος έκλεψε τη μπάλα μετά απο λάθος του Διούδη, πηγε αριστερά, έφερε τη μπάλα στο δεξί έκανε το σουτ σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, λίγο κατέληξε άουτ.

Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά στο 2-1 στη φάση με το Νιάς στο 90’. Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, ο Νιάς έκανε το πλασέ όμως ο Αθανασιάδης  μπλόκαρε λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Σκόρερ: 59’ Βελεθ / 73’ Γκαρσία

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος, Ενγκαμπακοτό, Μαουρίσιο, Μολό – Κρίστισιτς, Λόπες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος(84’ Βιγιαφανιες), Μαουρίσιο, Καμπετσής, Ενγκμπακοτό(77’ Καρλίτος), Ιωαννίδης(77’ Χατζηγιοβάννης)

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς(67’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ(90’ Ανσαριφάρντ)