Τσέλσι – Πόρτο: Νίκη για τους “Δράκους”, πρόκριση για τους “Μπλε”

Η Τσέλσι πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Champions League κόντρα στην Πόρτο παρά την ήττα στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Τσέλσι και Πόρτο αγωνίστηκαν ξανά στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” της Σεβίλλης, όπου διεξήχθη και ο πρώτος προημιτελικό του Champions League μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Πορτογάλους να παίρνουν την νίκη με 0-1.  Οι Λονδρέζοι πανηγύρισαν την πρόκριση, καθώς ο πρώτος αγώνας έληξε με 2-0, με το οποίο η αγγλική ομάδα έβαλε πανίσχυρες βάσεις για την πρόκριση, αφού είχε πετύχει 2 εκτός έδρας γκολ.

Η Τσέλσι είχε αποκλειστεί μόλις 2 φορές στις τελευταίες 10 προημιτελικές φάσεις της διοργάνωσης που είχε πάρει το πρώτο παιχνίδι. Μόνο η Μπαρτσελόνα το 1999-2000 και η Λίβερπουλ το 2006-2007 είχαν ανατρέψει τα δεδομένα.

Η ομάδα του Λονδίνου γνώρισε την πρώτη ήττα στο Champions League μετά από 9 ματς (7-2-0), ενώ η Πόρτο «έσπασε» την κακή παράδοση που είχε απέναντι στις αγγλικές ομάδες ως φιλοξενούμενη (δεν είχε καταφέρει ποτέ να νικήσει 0-4-17).

Η ομάδα του Τούχελ έμοιαζε ευχαριστημένη με το προβάδισμα από τον 1ο αγώνα και δεν “καιγόταν” να κυνηγήσει το γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μεντί παρέμενε σχεδόν θεατής, αφού η Πόρτο δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των “μπλε” και να δημιουργήσει ευκαιρίες, πλην δύο περιπτώσεων που σπατάλησε ο Κορόνα

Συγκεκριμένα στο 14’ Λάθος πάσα του Μεντί στην περιοχή του, η μπάλα στον Οτάβιο που σουτάρει από διαγώνια θέση, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, διορθώνοντας το λάθος του.  Και στην συνέχεια στο 33’ ο Κορόνα, που αποφεύγει τον Τσίλγουελ, αλλά από καλή θέση έκανε απογοητευτικό σουτ.

Οι “μπλε” φάνηκαν να είχαν ικανοποιηθεί με το αποτέλεσμα στην πρώτη αναμέτρηση και τελικά τα βρήκαν σκούρα.  Ο Κονσεϊσάο περίμενε το 63ο λεπτό για να κάνει την πρώτη αλλαγή του και να βάλει έναν επιθετικό στη θέση ενός μέσου. Ο Μεχντί Ταρεμί  έκανε και την πρώτη τελική στην εστία του αγώνα, αλλά η κεφαλιά του στο 63′ αντιμετωπίστηκε εύκολα από τον Μεντί. Ο Πούλισικ ήταν ο πιο επικίνδυνος για τους γηπεδούχους, αλλά σταματούσε πάνω στον Πέπε την ύστατη στιγμή. Όταν κύλησε ο χρόνος, η Τσέλσι έμοιαζε ικανοποιημένη με το να αμύνεται.

Η Πόρτο δεν μπόρεσε να προκριθεί, πάρα το πανέμορφο γκολ με “ψαλίδι” του Ταρεμί στο 90+3′ δεν άλλαξε τα δεδομένα, με τους “μπλε” να χάνουν για πρώτη φορά φέτος, αλλά να παίρνουν την πρόκριση.

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ, Χάβερτς (90+2′ Ζιρού), Μάουντ (86′ Ζιγές)

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά (75′ Νανού), Μπεμπά, Πέπε, Ζάιντου, Ολιβέιρα (84′ Βιέιρα), Γκρούγιτς (63′ Γκρούγιτς), Ουρίμπε, Κορόνα (75′ Ντίας), Μαρεγκά (75′ Εβανίλσον), Οτάβιο