Παρί-Μπάγερν: Έκλεψε τη νίκη, όχι όμως και την πρόκριση η Μπάγερν

Η Μπάγερν νίκησε στο Παρίσι, ωστόσο η Παρί ΣΖ που είχε 3 δοκάρια με τον Νεϊμάρ, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πανηγύρισε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League, πάρα την ήττα με 0-1 από τη Μπάγερν Μονάχου στο Παρίσι. Ο γαλλικός σύλλογος είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι στο Μόναχο με σκορ 2-3 και με το σημερινό αποτέλεσμα και την πρόκριση πήρε την εκδίκηση της για τον χαμένο τελικό από τους Βαυαρούς την περσινή σεζόν.

Καλύτερη η Παρί που είχε τρία δοκάρια μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ. Η Μπάγερν κατάφερε να βρει γκολ με τον Τσούπο Μότινγκ, όμως δεν έφτασε για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει εκείνη την πρόκριση. Στα ημιτελικά θα βρει αντιμέτωπη μία εκ των Μάντσεστερ Σίτι ή Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Το ματς:

Οι παριζιάνοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 3′ με ένα άστοχο σουτ του Εμπαμπέ, ενώ στο 10′ ο Νόιερ έβγαλε το σουτ του Νεϊμάρ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 28ο λεπτό αφού ο Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Νεϊμάρ, που πλάσαρε αλλά ο Νόιερ έσωσε και πάλι.

Ο γαλλικός σύλλογος είχε τρία δοκάρια, μέσα σε έξι λεπτά με τον Νεϊμάρ. Αρχικά στο 34′ ο βραζιλιάνος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Νόιερ, ενώ στο 37ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 39′ με νέο πλασέ σε τετ α τετ έστειλε την μπάλα ξανά στο αριστερό δοκάρι.

Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το έκαναν οι Βαυαροί, που κόντρα στην ροή του παιχνιδιού πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Αλάμπα έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή ο Νάβας έδιωξε με το πόδι, η μπάλα δεν θα απομακρυνθεί και ο Τσούπο Μότινγκ πήρε την κεφαλιά και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 40′.

Η γερμανική ομάδα έφτασε κοντά και στο 0-2, αλλά ο Νάβας με υπέροχη επέμβαση, έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αλάμπα στο 44′.

Στο 55ο λεπτό η Παρί είχε νέα τεράστια ευκαιρία για να βρει ένα τέρμα. Ο Ντι Μαρία πήρε την μπάλα, πέρασε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο έκανε και το γύρισμα, όμως ο Νεϊμάρ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83′ η ομάδα του Φλικ είχε την στιγμή της, αλλά η μπάλα από το σουτ του Σανέ πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κέιλορ Νάβας. Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Νταγκμπά, Γκέιγ, Παρέδες, Ντράξλερ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Ερναντέζ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο Μότινγκ.