Τσέλσι: Σημαντικό βήμα προς την τετράδα

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ πέτυχε η Τσέλσι υπό τις οδηγίες του Τόμας Τούχελ.

Για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι πήρε την νίκη με 1-2 απο την Σέφιλντ Γιουναιτεντ. Το πρώτο μέρος έληξε υπέρ της Τσέλσι καθώς είχε προηγηθεί στο 42′ με τον Μαουντ έπειτα από την ασιστ του Βέρνερ.

Οι «μπλε» μέχρι να πάρουν το προβάδισμα αντιμετώπισαν αρκετά  προβλήματα όταν έφταναν μπροστά στην εστία του Ράμσντειλ. Η Σέφιλντ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 12′, ωστόσο το VAR έδειξε οφσάιντ. Στην επανάληψη οι «λεπίδες» ισοφάρισαν  με τον αυτογκολ του Ρούντιγκερ στο 54’. Όμως η ομάδα του Τούχελ βρήκε τρόπο να ξαναπάρει το προβάδισμα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζορζίνιο στο 58’.

Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τους μπλε να φτάνουν πιο κοντά στην τετράδα.