Serie A: Έπιασε την συμπολίτισσα Ρόμα, με ιστορικό γκολ Ιμόμπιλε η Λάτσιο

Σπουδαίο τρίποντο 4αδας για Λάτσιο, με ένα τέρμα από τον Τσίρο Ιμόμπιλε που έγραψε ιστορία, ακόμη μια αποτυχία για την Πάρμα.

Στο “Ολίμπικο” η Λάτσιο νίκησε με 1-0 την σκληροτράχηλη Κάλιαρι, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική στο Καμπιονάτο. Οι Λατσιάλι έφτασαν την Ρόμα στην 4η θέση με αυτή την νίκη, χάρης στο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε. Στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Λάτσιο μαζί με τον Σίλβιο Πιόλα βρίσκεται πλέον ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος με το τέρμα που πέτυχε κόντρα στην Κάλιαρι έφτασε τα 149.

Εντός της ζώνης του υποβιβασμού η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη που αγωνίστηκε για 52′ λεπτά, καθώς τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγώνα με φορείο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λάτσιο έκανε ό,τι ήθελε και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Οι Λατσιάλι έφτασαν πολλές φορές κοντά στο σκορ, αλλά η αστοχία και ο τερματοφύλακας της Κάλιαρι δεν τους άφησαν. Τελικά, την λύση βρήκε ο Τσίρο Ιμόμπιλε που στο 61ο λεπτό βρήκε δίχτυα και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΣΑΝΣΟΝΕ ΚΑΙ ΜΠΑΡΟΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Η Μπολόνια έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το “Ένιο Ταρντίνι” κόντρα στην Πάρμα, νικώντας την με 3-0. Πρωταγωνιστές οι Σανσόνε και Μπάροου που πέτυχαν 2 ασίστ και 2 γκολ αντίστοιχα. Στον πάγκο έμεινε για την Πάρμα ο Βασίλης Ζαγαρίτης.

Στην 13η θέση με 23 πόντους η Μπολόνια. Παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης η Πάρμα, που έχει να “γευτεί την γλύκα” της νίκης 13 ματς. Η τελευταία νίκη της ήταν την 30η Νοεμβρίου, στη Γένοβα επί της Τζένοα.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό μετά από την συνεργασία των Σανσόνε και Μπάροου. Οι δυο τους συνεργάστηκαν έξοχα και στο 2ο τέρμα της Μπολόνια, στο 33′. Το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ έγραψε στο 90+2′ ο Ορσολίνι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 05 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Ίντερ 0-2 (31′ Μπαρέλα, 52′ Πέρισιτς)

Σάββατο 06 Φεβρουαρίου

Αταλάντα – Τορίνο 3-3 (14′ Ίλιτσιτς, 19′ Γκόσενς, 21′ Μουριέλ / 42′ Μπελότι, 45’+1′ Μπρέμερ, 84′ Μπονατσόλι)

Σασουόλο – Σπέτσια 1-2 (25′ Καπούτο / 39′ Έρλικ, 78′ Γκιάσι)

Γιουβέντους-Ρόμα 2-0 (13′ Ρονάλντο, 70′ αυτ. Ιμπάνιες)

Τζένοα-Νάπολι 2-1 (11′, 26′ Πάντεφ / 79′ Πολιτάνο)