Τσέλσι: Τεράστιο τρίποντο στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Άξια νίκη της Τσέλσι στην έδρα της Νιούκαστλ.

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι έφυγε με «ψηλά το κεφάλι» από το  «Σεντ Τζέιμς Παρκ» καθως νίκησε την Νιούκαστλ με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυναμικά δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις τους. Στο 4’ ο Βέρνερ αστόχησε από πλεονεκτική θέση καθως ο Ντάρλοου έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια ήταν η σειρά του Κόβατσιτς να μην βρει δίχτυα. Οι «μπλε» που είχαν πατημένο το γκάζι ξανά έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με την χαμένη ευκαιρία του Έϊμπραχαμ  στο 9’. Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Τσέλσι το κατάφερε ο Φεντερίκο Φερνάντεζ με το αυτογκόλ του ανοίγοντας το σκορ για τους Λονδρέζους στο 10’, υστέρα από την σέντρα του Μάουντ .

Στο 15’ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έφτασε πάλι στα καρέ του Ντάρλοου με τους Μάουντ Βέρνερ και Έϊμπραχαμ   όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία.

Με την συμπλήρωση 20’ η Τσέλσι συνέχιζε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων .

Στο 24’ η συνεργασία των  Καντέ, Ζιγές,Τζέιμς και Βέρνερ δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Γερμανό να μην μπορεί να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα.

Στο 28’ ο  Ζοέλινγκτον δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μεντί . Στο 30’ η Τσέλσι απάντησε με το άστοχο πλασέ του Βέρνερ. Στο 33’ οι «καρακάξες» προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια με τους Σεν Μαξιμέν και Λιούις ο Μεντί βγήκε και μπλόκαρε. Ο Σεν Μαξιμέν προσπάθησε εκ νέου στο 35’ να νικήσει τον Μεντί χωρίς αποτέλεσμα διότι το σουτ κόντραρε στα σώματα.   Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Τσέλσι μπήκε με ορέξεις να διευρύνει το σκορ με δράστη τον  Βέρνερ στο 53΄, ο διεθνής φορ όμως αντί να πλασάρει έδωσε πάσα στον Ζιγιέχ ο οποίος κόπηκε.

Λίγα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ζουμά  κατέληξε ελάχιστα αουτ . Στο 60’ το σουτ του Ζοέλινγκτον δεν βρήκε δίχτυα. Στο 65’ η Τσέλσι έκανε τον 0-2 με το πλασέ του Έϊμπραχαμ ωστόσο το γκολ ανήκε στο Βέρνερ ο οποίος με δικιά του ατομική ενέργεια έδωσε ασίστ στον Άγγλο σκόρερ.

Οι «ανθρακωρύχοι» όσο περνούσαν τα λεπτά έδειχναν ότι έχουν σφυγμό μάλιστα στο 72’ η προσπάθεια του Λόνγκσταφ σταμάτησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια η Τσέλσι είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Μάουντ να αστοχεί. Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα άλλο στον αγώνα και το 0-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον η Τσέλσι παρέμεινε για έξι αγώνες αήττητη πιάνοντας  προσωρινά την κορυφή έχοντας 18 βαθμούς με την Νιουκαστλ έχει  11 βαθμούς και είναι στην 13η θέση.

Οι συνθέσεις ων ομάδων:

Νιουκάστλ (3-4-2-1): Ντάρλοου, Μανκίγιο (65′ Αλμιρόν), Κλαρκ, Λασέλς (46’ Σαρ), Σερ, Φερνάντες,  Λιούις, Σ. Λόνγκσταφ, Σεντ-Μαξιμέν (74’ Κάρολ), Χέιντεν, Ζοέλιντον

Τσέλσι (4-2-3-1): Μεντί, Τζέιμς, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ (83’ Έμερσον), Καντέ, Κόβασιτς, Ζίγιεχ (87’ Ζιρού), Μάουντ, Έϊμπραχαμ, Βέρνερ (75’ Χάντσον Οντόι)