Ισοπαλία μεταξύ Λαμίας και Αστέρα

Σε ακόμη ένα παιχνίδι η Λαμία δεν κατάφερε να δει τη χαρά της νίκης και ήρθε ισόπαλη με τον Αστέρα Τρίπολης

Η ομάδα της Λαμίας υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο Αθανάσιος Διάκος, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super league 1.

Για τους γηπεδούχους τα τέρματα πέτυχαν οι Τσούκαλος και Ριέρα, ενώ για τους Αρκάδες τα σημείωσαν οι Μπαράλες και Ντέλετιτς.

Η ομάδα της Φθιώτιδας παραμένει τελευταία στην βαθμολογία με 2 βαθμούς και χωρίς νίκη, ενώ η ομάδα της Τρίπολης είναι 6η με 11β.

Ο αγώνας;

Ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, που στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας προσπαθούσε να ανεβεί, αλλά η άμυνα της Λαμίας τον εμπόδιζε συνεχώς.

Στο 40ο λεπτό η ομάδα της Τρίπολης κέρδισε πέναλτι για χέρι του Αντέτζο μετά τη σέντρα του Ριέρα. Ελέγχθηκε  η φάση από το VAR και έτσι μετά την εκτέλεση του Μπαράλες, ο Αστέρας προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο.

Στο 50ο λεπτό ο Τσαγκαράκης σφύριξε νέο πέναλτι αυτή τη φορά για τη Λαμία, σε μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Ντέλετιτς. Ελέγχθηκε ξανά η φάση από το VAR και στο 56ο λεπτό ο Ντέλετιτς εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Λαμία μετά την ισοφάριση άρχισε να πιέζει παραπάνω. Τρία λεπτά μετά την είσοδο του Νίκου Τσούκαλου στο γήπεδο, έκανε με εξαιρετικό σουτ το 2-1 υπέρ της Λαμίας στο 69ο λεπτό.

Στο 78ο λεπτό ο Τασούλης έκανε ένα σουτ που απέκρουσε ο Επασί, αλλά στην επαναφορά ο Ριέρα με νέο σουτ τον νίκησε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 2-2.

Άλλο ένα πέναλτι πήγε να δώσει ο διαιτητής υπέρ της Λαμίας στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων αλλά μετά από εξέταση στο VAR έδωσε φάουλ. Το σκορ παρέμεινε 2-2.

Κίτρινες: Σκόνδρας, Μπεχαράνο – Μπαράλες, Κώτσιρας, Τασουλής

Λαμία (Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Αραμπούλι (66΄ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος, Μπουλούλης (99΄ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (76΄ Φερνάντεθ), Βαλιέντε (88΄ Ιγκλέσιας), Ριέρα (88΄ Αλί Μπαμπά), Σίτο (76΄ Ντρούπι Γκόμες), Μπαράλες, Κρέσπι (65΄ Τίλικα)