“Χόρεψε” τη Γουέστ Χαμ ο Αζάρ

Ο Εντεν Αζάρ έκανε αυτό που ξέρει, σκοραρε και με δύο προσωπικά του τέρματα χάρισε τη νίκη στην Τσέλσι με 2-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Με πεντε αντιπάλους τα έβαλε ο Αζάρ, ώστε να φτάσει σε απόσταση βολής και να «εκτελέσει» τον Φαμπιάνσκι ανοίγοντας το σκορ για την Τσέλσι στο 23ο λεπτό. Πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα μακριά από τη περιοχή των «σφυριών», και με τον μοναδικό του τρόπο πλασαρε σωστά για το 1-0.

Οι “μπλέ” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του ματς και στο 90’ ο ίδιος παίκτης έβαλε σε κίνδυνο ξανά την άμυνα της Γουέστ Χαμ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη μέσα στο « Στάνφορντ Μπρίτζ» και πάτησαν την τρίτη θέση με 66 βαθμούς, δύο βαθμούς πάνω από την Τότεναμ.

Σκόρερ: 23’, 90’ Αζάρ

Τσέλσι: Κέπα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Λόφτους – Τσικ(70’ Μπάρκλεϊ) , Ιγουαΐν(76’ Ζιρου), Χάντσον – Οντόι(8λ5’ Πέντρο), Αζάρ

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Φρέντερικς, Ογκμπόνα, Μπαλμπουένα, Κρέσγουελ, Ράις, Νομπλ(70’ Ομπιάνγκ) Λανσίνι, Φελίπε Άντερσον, Αρναούτοβιτς, Τσιτσαρίτο(Σνόντγκρας)