“3αρα” της Μπολόνια στην Κιέβο

Η αυλαία της 31ης αγωνιστικής της Serie A ολοκληρώθηκε στο Ρενάτο ντελ’ άρα, όπου η Μπολόνια υποδέχτηκε την Κιέβο και επικράτησε με 3-0.

Η Μπολόνια έκανε δυναμική αρχή και βρήκε δίχτυα στο 10′ με τον Ορσολίνι αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε μετά την χρήση του var. Οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Κιέβο δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να σημειώσουν ένα γκολ και αυτό φάνηκε αφού συνέχισαν να απειλούν τον Σορεντίνο, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το πρώτο γκολ ήρθε από στημένη φάση για τους γηπεδούχους, όταν ο Μπάρμπα έκανε ένα άσχημο μαρκάρισμα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Στο 65′, ο Πουλγκάρ ανέλαβε την εκτέλεση εύστοχα, κάνοντας τον 1-0. Τρία αργότερα (68′), η Μπολόνια κέρδισε και άλλο πέναλτι, ο Πουλγκάρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0.

Ο προπονητής της Κιέβο προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό της ομάδας, ώστε να μειώσει το σκορ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αντιθέτως δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 89′. Ο Σανσόνε βρήκε τον Ντίκς, ο οποίος κατάφερε να βρει χώρο να κάνει το σουτ και το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Λιάσκο – Αντρεόλι, Λέρις, Ντεπάολι, Ριγκόνι, Ντιούσε, Μπάνι, Στεπίνσκι

Κόκκινες: Μπάνι (δεύτερη κίτρινη)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντικς (Καλαμπρέσι 90+1′), Ντανίλο, Λιάνκο (Γκονζάλεζ 86′), Εμπαγιέ, Τζεμάιλι (Πόλι 90+3′), Πούλγκαρ, Σανσόνε, Σοριάνο, Ορσολίνι, Παλάσιο

Κιέβο: Σορεντίνο, Ντεπάολι (Πουκιαπέλι 75′), Μπάνι, Αντρέολι, Μπάρμπα, Κιγέιν (Τζακερίνι 69′), Ριγκόνι, Ντιούσε, Βινιάτο (Σεζάρ 83′), Στεπίνσκι, Λέρις