Χωρίς να αγχωθεί, πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ

Εύκολη υπόθεση ήταν η πρόκριση για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, κλειδώνοντας την θέση στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας. Το πρώτο παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο 1-1.

Σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μάνταλος και ο Αλμπάνης, ο οποίος είχε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην σεζόν.

Η Ένωση θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Την πρόκριση ωστόσο επισκίασε ο άσχημος τραυματισμός του Παουλίνιο, ο οποίος διακομίστηκε στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε ενδελεχείς ιατρικές εξετάσεις.

Αποφασισμένη για να… καθαρίσει από νωρίς την πρόκριση φάνηκε η Ένωση, αφού μόλις από τα πρώτα λεπτά είχε την κατοχή και το πάνω χέρι στον αγώνα.

Στο 9’ η ΑΕΚ προσπάθησε να γίνει απειλητική με τον Λιβάγια μετά την πάσα του Χουλτ, ωστόσο ο Κροάτης δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 14’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Πέτρο Μάνταλο για το 1-0. Ο Λιβάγια έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Μάνταλο και αυτός από πλάγια θέση με πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να σφραγίζει το εισιτήριο πρόκρισης από νωρίς. Στο 17’ επειτα από κάθετη του Κρίστιτσιτς, ο Αλμπάνης βγήκε τετ α τετ από αριστερά και με ψυχραιμία διαμόρφωσε το 2-0.

Μετά τα δύο γκολ η ΑΕΚ έριξε λίγο τον ρυθμό της αναμέτρησης, δίνοντας χώρο στον Αστέρα Τρίπολης. Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, όμως ο Μαρκ Φερνάντεθ δεν έκανε καλή επιλογή στην τελική πάσα, χωρίς να γίνει απειλητικός.

Το θετικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, επισκίασε ο άσχημος τραυματισμός του Παουλίνιο στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Σε μονομαχία με τον Ενέκο Χαουρέγκι, ο Πορτογάλος τραυματίστηκε άσχημα στον δεξιό αγκώνα, με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί αναγκαστική αλλαγή. Ο μπακ της ΑΕΚ έκλαιγε με λυγμούς, ενώ διακομίστηκε στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε ενδελεχείς ιατρικές εξετάσεις.

Παρά τα δύο γκολ στο 55′ η ΑΕΚ έχασε καλή στιγμή για γκολ με τον Λιβάγια να περνάει έξυνα στον Αλμπάνη, όμως ο δεύτερο αστόχησε ολομόναχος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός είχε πέσει κατακόρυφα, ενώ από το 70’ και μετά το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή, έγινε πιο σκληρό με τον διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν.

Στο 85’ ο Αστέρας είχε ακόμα μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Πασαλίδη μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ευκαιρία να βρει και τρίτο γκολ για την Ένωση έχασε ο Σιμάνσκι στο 87’, όμως το σουτ μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Αλμάνη, πέρασε άουτ.

Σκόρερ: 14′ Μάνταλος, 17′ Αλμπάνης

Κίτρινες: Λιβάγια, Μάνταλος / Μπαράλες, Μπελόκ, Ιγκλέσιας, Κρέσπι

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο(10’ Μπακάκης) Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρστίτσιτς, Μάνταλος(90’+4′ Σαμπανάτσοβιτς), Βέρντε(70’ Γιακουμάκης), Αλμπάνης, Λιβάγια

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Άνχελ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ(57’ Ριέρα), Μαρκ Γκαρσία, Χαουρέγκι(66’ Ιγκλέσιας), Μπελόκ(57’ Κρέσπι), Μπαράλες