Το εισιτήριο για τους «8» πήρε η Μπαρτσελόνα

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Μπαρτσελόνα στη Λεγκανές, αφού επικράτησε με 5-0 στο Καμπ Νου, στον γύρο των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκριεζμάν, μετά από πάσα του Σεμέδο, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Ο Λενγκλέ στο 27’ έπειτα από ασίστ του Μέσι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0.

Ο Μέσι στο 59’ νίκησε τον Κουελαρ και πέτυχε το 3-0 για την ομάδα του. Στο 77ο λεπτό ο Αρτούρ, ο οποίος πήρε μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα την θέση του Γκριεζμάν σκόραρε και αυτός.  Το τελικό 5-0 ήρθε από τον Μέσι, λίγο πριν τη λήξη, στο 89’ μετά από ασίστ στο Ράκιτιτς.

Κίτρινες: Περεζ, Αβαζιέμ, Ταριν

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα (64’ Φίρπο), Βιντάλ (61’ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν (72’ Αρτούρ), Φατί

Λεγκανές: Κουελαρ, Ταριν, Αβαζιέμ, Σιόβας, Ροζάλες, Μέσα (57 Ερασο), Περεζ, Σίλβα (57’ Ροντρίγκες), Ρουιμπαλ, Ροντρίγκεθ, Μπρεϊθγουέιτ (71’ Γκορντιλο)