Χωρίς νικητή έληξε το Αθηναϊκό ντέρμπι

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ με σκορ 0-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της SuperLeague, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κυρίαρχος στο ματς και από την πρώτη στιγμή έψαχνε για να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ινσούα με σέντρα προσπάθησε να σκοράρει, τη μπάλα έκοψε ο Χουλτ και στη συνέχεια ο Γιόχανσον έστειλε για ελάχιστα εκατοστά αουτ τη μπάλα.

Στο 31’ οι πράσινοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία με τον Κουρμπέλη όταν έστρωσε ωραία πάσα στον Μακέντα, ο Μπάρκας όμως απέκρουσε στην αριστερή γωνία.

Η ΑΕΚ στο 36’ απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού με κεφάλια του Πόνσε, ο Διούδης όμως πήδηξε τη σωστή στιγμή, έπιασε τη μπάλα και έσωσε το Τριφύλλι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να πιέζουν περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο 61’ ο Λιβάγια με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή απείλησε ξανά με τον Διούδη να είναι σε ετοιμότητα .

Στο 66’ ο Παναθηναϊκός είχε μια τρομερή ευκαιρία με ομαδική προσπάθεια με τελευταίο το σουτ του Μπουζούκη, η μπάλα όμως περάσε για ελάχιστα εκατοστά άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μπουζούκης έστρωσε ωραία πάσα στον Χατζηθεοδωρίδη, ο 20χρονος αμυντικός όμως έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Μπάρκα.

Οι πράσινοι συνέχισαν να προσπαθούν, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Μαυρομάτης, Κουρμπέλης, Δώνης, Μουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λιβάια, Μάνταλος, Μπογέ, Πόνσε