“Χορταστική” ισοπαλία για Σαουθάμπτον και Μπόρνμουθ

Την νίκη πήραν Γουλβς και Φούλαμ απέναντι σε Γουότφορντ και Κάρντιφ αντίστοιχα για την 36η αγωνιστική της Premier League. Στις άλλες δύο αναμετρήσεις Σαουθάμπτον-Μπόρνμουθ και Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον αναδείχτηκαν ισόπαλες.

Σαουθάμπτον Μπόρνμουθ 3-3

Η Σαουθάμπτον φιλοξένησε την Μπόρνμουθ στο Στάδιο Σεντ Μέριτζ και αναδείχτηκαν ισόπαλες με 3-3.

Ο Λονγκ, στο 12’, βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ για το 1-0. Όμως, λίγο αργότερα (20’), ο Γκόσλινγκ δέχτηκε την πάσα του Ουίλσον και έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αντίπαλη εστία για το 1-1. Η ανατροπή έγινε στο 32’, όταν ο Ουίλσον δέχτηκε την μπάλα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-2.

Στο 55’, οι Πρόους και Χόιμπιεργκ συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Η ανατροπή έγινε στο 67’, όταν ο Βάλερι έδωσε την πάσα στον Τάργκετ, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-2. Το τελικό 3-3 έκανε ο Ουίλσον δέχτηκε την πάσα από τον Φρέιζερ και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την πάσα στα δίχτυα.

Γουότφορντ-Γούλβς 1-2

Στο Βίκαρατζ Ρόουντ, η Γουότφορντ υποδέχτηκε την Γουλφς με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού επικράτησε με 1-2

Η Γουλφς είχε την υπεροχή στην αναμέτρηση και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα. λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Χιμένες έβαλε μπροστά την ομάδα του. Στο 41’, ο Ζότα έκανε την σέντρα και ο Χιμένες, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκρέι. Στο 49’, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ για το 1-1. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη, όταν στο 77’, ο Ζότα αξιοποίησε την σέντρα και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το τελικό 1-2.

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Κρίσταλ Πάλας και Έβερτον ήρθαν αντιμέτωπες στο Σέλχερστ Παρκ και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Η Έβερτον είχε την κατοχή της μπάλας καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει το αντίπαλο τέρμα. Με στημένες φάσεις, επιχείρησαν και οι δύο πλευρές να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά χωρίς επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον απείλησε κάποιες φορές την αντίπαλη εστία, αλλά ο τερματοφύλακας στάθηκε εμπόδιο. Οι αλλαγές για την Έβερτον και τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους να σημειώσουν ένα γκολ και το 0-0 έμενε ως το τέλος.

Φούλαμ-Κάρντιφ 1-0

Φούλαμ και Κάρντιφ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Κρέιβεν Κότατζ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα και να απειλήσουν αλλά χωρίς επιτυχία. Οι στημένες φάσεις δεν βοήθησαν τις ομάδες και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Φούλαμ έκανε αισθητή την διάθεσή της για ένα γκολ με τις ευκαιρίες, που έχασε και κατάφερε να βρει δίχτυα στο 79’, όταν ο Μπαμπέλ δέχτηκε την πάσα από τον Κρίστι κάνοντας ένα καλό σουτ για το 1-0. Οιι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 1-00 έμεινε ως το τέλος.