«Σκότωσε» τη Ντόρτμουντ η Σάλκε

Για την 34η αγωνιστική της Bundesliga, η Σάλκε έκανε την έκπληξη νικώντας την Ντόρτμουντ και την στερεί ουσιαστικά το πρωτάθλημα. Νίκες για Λειψία και Ανόβερο.

Στο ντέρμπι του Ρουρ, η Σάλκε έδωσε τη …χαριστική βολή στη Ντόρτμουντ. Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Καλιγκιούρι, που σημείωσε δύο γκολ, σε ένα επεισοδιακό ματς όπου σημαδεύθηκε από τις δύο αποβολές της Ντόρτμουντ, του Ρόις στο 60΄ και του Βολφ στο 65΄, που υποχρέωσαν τους γηπεδούχους να μείνουν με 9 παίκτες.  Στο 14′ άνοιξε το σκορ ο Γκέτσε, όμως οι «βασιλικοί μπλε» με τα δύο τέρματα του Καλιγκιούρι (στο 18′ με πέναλτι και 62′) και του Σανέ (στο 28′) πέτυχαν το 1-3. Ο Βιτσέλ μείωσε σε 2-3 στο 84′, αλλά ο Εμπολό με γκολ δύο λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Σπουδία νίκη της Λειψίας με 2-1 επί της Φράιμπουργκ, που της δίνει οριστικά την 3η θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Την έκπληξη πέτυχε και το Ανόβερο που πέτυχε νίκη μετά από καιρό,νικώντας με 1-0 εντός έδρας τη Μάντς. Ηδη έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία και παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Εντυπωσιακή η Φορτούνα συνέτριψε με 4-1 την Βέρντερ Βρέμης στο Ντίσελντορφ.  Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν (1′) Ράμαν, (22′) Καραμάν, (56′) Χένινγκς, (73′) Σίτνερ, ενώ η Βέρντερ είχε μειώσει προσωρινά με τον (28′ πεν.) Κρούζε.

Στην Φρανκφούρτη έμειναν στο 0-0 η Άιντραχτ και η Χέρτα. Παρέμεινε στην 4η θέση που συνεχίζει στην μάχη για το Τσάμπιονς λιγκ.