Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ: “Ήμασταν καλοί και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δε σκοράραμε”

Οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, μίλησε στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-1 και ο έμπειρος τεχνικός τόνισε πως η ομάδα του ήταν καλή και στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ:

Αυτό το ματς ήταν το πιο δύσκολο μέχρι τώρα, μετά το τέλος του αγώνα αρκετοί παίκτες έπεσαν κάτω από την κούραση, ήταν αυτός ένας λόγος που έγινε δύσκολο το παιχνίδι αυτό;
Δε θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την κούραση ως δικαιολογία. Έχουμε αποδεχτεί ότι θα παίζουμε κάθε τρεις ημέρες και για αυτό κάνουμε αλλαγές, κάτι το οποίο το έχουν όλες οι μεγάλες ομάδες που συμμετέχουν σε πολλές διοργανώσεις. Ωστόσο ήταν και η κούραση μία αιτία, θα πρέπει όμως να αναγνωρίσουμε και την αξία του αντιπάλου ο οποίος μας πίεσε αρκετά, ακόμη και στο 2-1 μας δημιούργησε πρόβλημα. Ήταν και η κούραση, αλλά κάναμε αλλαγές και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ως δικαιολογία.

Ποιο είναι το «κλειδί» για να νικά ο Ολυμπιακός τους αντιπάλους και την κούραση;
Αυτό είναι το πρόγραμμα και πρέπει να το αποδεχτούμε. Έχουμε ένα μεγάλο ρόστερ και θα γίνονται αλλαγές, αυτή είναι η λύση να χρησιμοποιούμε διάφορους παίκτες, χωρίς όμως να αλλάζουμε την ιδέα του παιχνιδιού μας.

Η αλλαγή του Μπιανκόν ήταν αναγκαστική; Επίσης ο Μασούρας ως ξεκούραστος περιμέναμε ότι θα αγωνιστεί.
Ήταν αλλαγή τακτικής αυτή του Μπιανκόν. Εγώ κάνω τις επιλογές και διαλέγω τις ενδεκάδες, εγώ παίρνω τις αποφάσεις. Εσείς κρίνεται θετικά ή αρνητικά μετά, έχω 28 παίκτες και κάνω τις επιλογές μου ελπίζοντας στο καλύτερο αποτέλεσμα.

Οι αλλαγές θεωρείτε πως ήταν το «κλειδί» της ανατροπής; Όχι μόνο του Ελ Κααμπί που έβαλε δύο γκολ, αλλά γενικότερα.
Αυτό που θέλαμε ήταν να μη μας ξαφνιάσει ο αντίπαλος, δηλαδή να μην του δίναμε την ευκαιρία να ξεφύγει, να παίρνουμε γρήγορα την μπάλα και να είμαστε καλοί στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο το καταφέραμε αυτό, η νίκη δεν οφείλεται μόνο στις αλλαγές, γιατί και στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δε σκοράραμε. Πετύχαμε όμως με τις αλλαγές αυτό που θέλαμε, η άμυνά μας ανέβηκε πιο ψηλά και σημειώσαμε τα γκολ, αλλά και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τις ευκαιρίες μας.