EFL Cup: Με ασίστ του Τσιμίκα και γκολ του Φαν Ντάικ στο 118′ η Λίβερπουλ κατέκτησε το Κύπελλο

Με το γκολ του Βαν Ντάικ από κόρνερ-ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ πήρε το League Cup.

Η Λίβερπουλ κατέκτησε το δέκατο League Cup της ιστορίας της απέναντι στην Τσέλσι με 0-1 (0-0 κ.δ) στο “Γουέμπλεϊ”, σε έναν συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης από την ασίστ του Κώστα Τσιμίκα και την κεφαλιά του Βαν Ντάικ.

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίές ωστόσο το ματς είχε αρκετά καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχουν ιδιαίτερα καλές στιγμές. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήταν ο τραυματισμός του Ράιαν Γκράβενμπερχ από τον Μοϊσές Καϊσέδο. Ο παίκτης της Τσέλσι πάτησε αυτόν της Λίβερπουλ, σε μια φάση που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες αφού ο Καϊσέδο δεν τιμωρήθηκε.

Στη συνέχεια, άρχισαν να υπάρχουν ολοένα και περισσότερες επικίνδυνες φάσεις στην αναμέτρηση, με το τέρμα του Ραχίμ Στέρλινγκ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ ο Κέλεχερ απέκρουε τη μία απειλή μετά την άλλη και εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο Βίρτζιλ Βαν Ντάικ σκόραρε με κεφαλιά, όμως ο Έντο ήταν εκτεθειμένος και ο VAR ενημέρωσε τον διαιτητή που ακύρωσε τελικά το γκολ.

Μέχρι και την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση στο σκορ και μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και είχε εξαιρετική παρουσία δημιουργώντας με στημένες φάσεις και σέντρες για τους Χάρβει Έλιοτ και Τζέιντεν Ντανς οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κατέληγε στα πέναλτι, ωστόσο στο 118′ η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι, ο Κώστας Τσιμίκας εκτέλεσε υπέροχα, βρίσκοντας τον Βαν Ντάικ που με κεφαλιά, σκόραρε και χάρισε το Κύπελλο στους “κόκκινους”.