«Χρυσή ισοπαλία» για τη Λυών

Η αυλαία των ομίλων του Champions League έπεσε με τη Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί επί της Χόφενχαϊμ με 2-1 και τη Λυών να παίρνει το εισιτήριο της πρόκρισης στους «16».

ΣαχτάρΛυών

Ισόπαλες αναδείχθηκαν η Σαχτάρ με τη Λυών με 1-1 και η Λυών με 8 βαθμούς κλείδωσε την πρόκριση για την φάση των «16». Η πρώτη τους συνάντηση ήταν τον Σεπτέμβρη στη Γαλλία, όπου η αναμέτρηση είχε λήξει 2-2. Έτσι η Σαχτάρ χρειαζόταν νίκη, για να περάσει στην επόμενη φάση.

Ο Μοράες άνοιξε από νωρίς το σκορ της αναμέτρησης, στο 22ο λεπτό και έπειτα ωραία πάσα του Ισμαΐλι, έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 65’ ο Φεκίρ, μετά από ασίστ του Ντεπάι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1, χαρίζοντας στους Γάλλους την πρόκριση.

Μάντσεστερ ΣίτιΧόφενχαϊμ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε στην έδρα της απέναντι στη Χόφενχαϊμ με 2-1 και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο της με 13 βαθμούς.

Παρά τις απουσίες της, η ομάδα του Γκουαρδιόλα, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους Γερμανούς.

Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε με εύστοχο πέναλτι ο Κράμαριτς, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σανέ έφερε το ματς στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι στο 55’ έχασαν τρομερή ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ, όταν οι Στέρλινγκ, Σίλβα και Σανέ βρέθηκαν αντιμέτωποι μόνο με τον τερματοφύλακα, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο Μπάουμαν απέκρουσε το πλασέ του Σίλβα.

Στο 61’ ο Σανέ με πλασέ, μετά από ωραίο στρώσιμο του Στέρλινγκ, έκανε την ανατροπή και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.