Για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ, η Μπενφίκα κόλλησε στην ισοπαλία 1-1 με τον Άγιαξ στο Ντα Λουζ για τον 5 ο όμιλο .

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπενφίκα μπήκε δυναμικά στο γήπεδο, δείχνοντας τα δόντια από το 31΄΄ με το σουτ του Γκριμάλδο όμως Ονάνα μπλόκαρε. Στην συνέχεια του αγώνα αμφότερες οι ομάδες είχαν παιχνίδι κατοχής , αλλά οι Πορτογάλοι στο 6΄ απείλησαν εκ νέου τους Ολλανδούς με τον Σελβι . Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Βιτόρια έκανε αισθητή την παρουσία του, στον Ονάνα με τον Ζόνας στο 26΄. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα . Ο «αίαντας» λίγο πριν το φινάλε απείλησε με δυο εκτελέσεις φάουλ των Ζιγιέ στο 38΄ και Σένε στις καθυστερήσεις όμως ο Βλαχοδήμος αποσιώπησε τον κίνδυνο με καταπληκτικές επεμβάσεις.

Στην επανάληψη ο Άγιαξ απείλησε πρώτος με την άστοχη κεφαλιά του Τάντιτς στο 56΄. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Τε Χαχ  ξανά απείλησε με τον Ζιγιε, αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Το 1-1 το σημείωσε ο Τάντιτς στο 61΄από κοντά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Γκριμάλδο, όμως ο Ονάνα γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα.

Στην συνεχεία του αγώνα οι «αετοί» έχασαν δυο επανωτές ευκαιρίες με τους Ράφα Σίλβα και Σεφέροβιτς στο 75΄και 81΄με τον τερματοφύλακα των Ολλανδών να μπλοκάρει την μπάλα. Στην συνεχεία του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση με τα δυο άστοχα σουτ με τον Ζιγιέ. Στις καθυστερήσεις η Μπενφίκα έχασε διπλή ευκαιρία με τον Γκάμπριελ ο Ονανά κράτησε τον χρυσό βαθμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ζαρντέλ, Ρούμπεν Ντίας, Γκριμάλδο, Φέισα, Γκάμπριελ, Σάλβιο (48′ Ράφα Σίλβα), Σέρβι, Ζέντσον Φερνάντες (75′ Πίζι), Ζόνας (55′ Σεφέροβιτς).

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπλιντ, Ταλιάφικο, Ντε Λιχτ, Σένε, Ζίγιεχ, Φαν Ντε Μπεεκ, Μαζραουί, Φρένκι Ντε Γιονγκ (86′ Βέμπερ), Τάντιτς, Νταβίντ Νέρες (74′ Ντόλμπεργκ).